| LisaJulie a întrebat:

Cum se face ca multe filme au început sa fie dublate? Filme ca Star Wars Rogue One sau Fantastic Beasts sunt dublate în romana când eram printre puținele tari care nu făcea asta și le lasa subtitrate!

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Sa poata fi vizionate si de copii.
N-ai cum sa urmaresti un film in familie daca trebuie sa traduci la copii.
Stai linistita ca filmele opt adulti raman cu subtitrare.

| mastadont a răspuns:

Eu sper să fie dublate toate filmele, așa cum se întâmplă în toate țările civilizate pentru a putea avea acces toată lumea la acestea, inclusiv copiii, persoanele în vârstă sau cele cu probleme de vedere. Să nu ne mai mirăm de ce e plină limba română de atâtea englezisme dacă noi tot engleză auzim peste tot, nu suntem în stare să dublăm niște amărâte de filme...