| anonim_4396 a întrebat:

De ce clasicul film de iarnă "Singur acasă (1, 2)" este vizionat în fiecare an de către atât de mulți oameni și face atât de multă audiență?
Mai există și alte filme de Crăciun dar acela nu sunt așa de populare sau vizionate.
Eu l-am vizionat de vreo 3 ori în total dar dat fiind faptul că știu acțiunea și detaliile filmului, nu-l mai vizionez.
Ce e atât de special la "Singur acasă"?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Sunt unele filme care nu își pierd farmecul indiferent de cate ori le vizionezi. Iar o data pe an e suficient de rar încât să te poți bucura de el de fiecare data.
Eu prefer Die Hard, dar am ras cu pofta și la Home Alone. Primele 2, restul sunt degeaba.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are ceva aparte exact cum are și filmul Titanic. Dacă zici că te-ai uitat numai de trei ori, asta înseamnă că nici cablu nu prea ai avut la televizor. Și nici internet. La mine depășește și vârsta anilor mei, de câte ori am văzut singur acasă 1, 2 și 3.

La alte filme de Crăciun te referi la acele filme triste ( gen Jack Frost) unde sa stau numai cu nasul în batistă? Sau fratele lui mos crăciun unde "gâdilă-mă să râd", moșul cel rău? De astea zici? Nici una nu se compară cu Home Alone. Dar nu știi tu sa faci diferența care imediat ii iei locul lui Alex Dorinel pe TPU.

| AnemonaP a răspuns:

E un fel de traditie de Craciun, as zice. Le-a intrat multora la suflet. Eu in general, nu mai vizionez un film sau un serial daca am facut asta o data, insa, la Singur acasa parca e ceva diferit si fac aceasta exceptie.

| Catrice a răspuns:

Ai uitat de partea a 3a și aparent exista și parțile 4 și 5.hee hee

| Petre1987 a răspuns:

Nu pot sa zic ce anume este special la aceste filme... dar a devenit o traditie sa le urmaresti in fiecare in preajma Craciunului

| darrio2007 a răspuns:

Daca este difuzat in fiecare an, nu inseamna ca mai este si prea vizionat. In timp te plictisesti de el. Anul asta, Kevin nu mai ramane singur, pentru ca parintii trebuie sa stea in carantina.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt frumoase si sunt mereu grupuri de oameni care le vizioneaza a II-a, a II-a oara, sunt grupuri de oameni care nu le-au vazut si asa se explica audienta buna.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca pe timp ce trece, filmele-s mai proaste, iar cele vechi sunt mai de calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Exact. Pe principiul "Old but gold".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, azi se pune accent mai mult pe grafica, pe efecte speciale, mai putin pe subiect.

| MirceaCalNebun a răspuns:

De ce ninge afara?

| Sn4k3 a răspuns:

E traditie de acum.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Avand in vedere ca... se nasc copii mereu, acestia ajung sa creasca si o sa se uite la televizor in cele din urma, chiar la unul dintre aceste filme de Craciun.