| and0ra a întrebat:

De ce in filme si seriale, cand cineva e injunghiat in partea de jos a abdomenului, partea stanga sau dreapta, mereu mor, in majoritatea cazurilor aproape instant? Este o exagerare sau e chiar realistic? Nu ar putea supravietui daca ar fi dusi la spital imediat dupa?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Se pare ca e o tehnica de ucidere rapida, si eu am vazut intr-un serial (Castle) cica, ca, daca bagi cutitul in rinichi si il rasucesti, corpul intra aproape instantaneu in soc (deci victima e total imobilizata) si apoi moare, nu mai conteaza cat de repede

totusi NU am o confirmare medicala reala, in schimb la alte "puncte" anatomice folosite in mod curent pentru ucis rapid, am, insa nu o sa le descriu aici, am vazut o tona de imbecili care intrebau de metode de sinucis, nu am chef de inchisoare pentru "instigare la suicid"... phoock them very much

insa ideea era oricum despre profesionisti, ca daca nu nimeresti exact organul, atunci ala in loc sa moara, incepe sa urle si trezeste toata baza militara

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, și un om înjunghiat drept în inimă mai trăiește și poate mișca vreo 20 secunde.

Bula
| Bula a răspuns:

Este o mica "exagerare" regizoriala, fiindca s-ar lungi prea mult filmul, daca s-ar arata pe durata intreaga pana la decesul efectiv.

| and0ra explică (pentru Bula):

Ok, dar exista posibilitatea ca persoana sa fie salvata sau e rana fatala injunghierea in abdomenul de jos?

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu ce filme ai văzut tu, dar eu am văzut filme în care eroul este înjunghiat, cade de la etajul 3 pe un chioșc de ziare, se ridică și pleacă. În filme se întâmplă ce spune scenariul, nu ce spune anatomia.

În realitate depinde de natura rănii. Unele răni te pot omorî în câteva secunde sau minute, altora le poți supraviețui dacă primești asistență medicală de urgență.

| and0ra explică (pentru johnnny123):

Nu vorbesc despre personajul principal pentru ca el mereu are plot-armor :') ci de personajele secundare. Mereu cand sunt omorate sunt injunghiate in partea stanga sau dreapta a abdomenului lol

| and0ra explică (pentru Brizbriz):

Mersi de raspuns happy

Bula
| Bula a răspuns (pentru and0ra):

Depinde de rana si de promptitudinea interventiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru and0ra):

Pentru că ghici? Sunt personaje secundare, ele nu au plot-armour.

| Brizbriz a răspuns (pentru and0ra):

Cu placere