| Lili17622 a întrebat:

Ajutot tpu.Cainele meu nu vrea sa isi faca nevoile afara deloc de cand il am. Il scot afara foarte des dar degeaba pentru ca nu face nimic, cand ajung inapoi in casa face pe scutecul pentru caini. Nu inteleg de ce nu vrea sa faca afara...nu a facut afara niciodata...mi-ar prinde bine niste sfaturi daca stie cineva ce as putea sa mai fac ☹

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ar fi daca cineva te-ar obliga pe tine sa iti faci nevoile afara? In mijlocul curtii? Nu ti-ar placea, nu-i asa?
Spuneti stop abuzului animalelor!

| wpAbby a răspuns:

Nu scoti cainele cat de mult vrei tu si cand vrei tu.Il scoti dimineata (cand se trezeste), supa ce mananca si bea apa, dupa ce te joci cu el si poate si o plimbare este bine venita.

| wpAbby a răspuns:

NU il scoti cand vrei tu.Il scoti dimineata (cand se trezeste, si la 5 daca e nevoie), dupa ce mananca sau bea apa si dupa ce te joci cu el/ea.

| Legion7X a răspuns:

Păi și ce te deranjează că face în scutecul pentru câini?
Doamne ești fenomen am și eu câine dar, oricat de mult mi-aș dori să facă în scutec sau undeva amenajat la toaletă al meu nu face și totuși lucrez la asta.
Deci face numai afară, indiferent că este taifun afară, or zăpada până la buric trebuie să-l scot. Uneori îl scot și la 3 dimineața deoarece îi cunosc când este o urgență ex piuie prin casă, este agitat, vine lângă mine și mă linge la acea oră or se duce pe hol lângă ușă.

Este foarte bine că face în scutec, poți pleca undeva fără probleme și nu trebuie să stai după el. Lasă câinele în pace că îl strici de tot. Dar, dacă te satisface să faci ture de noapte este treaba ta. Însă eu la ora aceea de abia cobor pe scãri deoarece stau la bloc

| Lili17622 explică (pentru Legion7X):

Este bine sa faca pe scutece atuci cand ai treaba si nu poti sa il scoti, dar nu tot timplul ...gandestete ca nu e normal ca un caine sa isi faca nevoile numai in casa mai ales cand stai intr-un apartament destul de mic ...deoarece dupa ceva timp incepe sa fie un miros urat in casa, chiar daca a luat cele mai bune scutece de pe piata

| Lili17622 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine taceai... sincer acum tu chiar nu gandesti

| Lili17622 explică (pentru wpAbby):

Asta am facut...dar degeaba

| Legion7X a răspuns (pentru Lili17622):

Am geam la baie de aerisire este un avantaj.
La unele apartamente este problemă dacă nu au geam în baie de aerisire deoarece tot mirosul intră în tot apartamentul.
Nu vreau să facă mereu în casă dar, când nu pot să-l scot totuși vreau să facă în baie. Încă nu am reușit este el foarte căpos.

| wpAbby a răspuns (pentru Legion7X):

Nu neaparat, eu nu am geam la baie si stau la apartament, iar pentru mine nu este un dezavantaj.Toaletajul lui este in sufragerie.Eu nu il scot afara pentru ca nu are toate vaccinele.Si nu intra in tot apartamentul, daca te ocupi, in sensul de a strange dupa el.

| wpAbby a răspuns (pentru Lili17622):

Pai in intrebare ai spus ca il scoti afara foarte des, deja ai inceput cu stangul.nu il scoti cand vrei tu, uite-te la ce ti-am spus.

| Legion7X a răspuns (pentru wpAbby):

Dar, bănuiesc că nu este tocmai plăcut atunci când ai invitați în sufragerie și câinele își face nevoia chiar atunci. Barim toaleta este ferită de văzul invitaților sau prietenilor fiind undeva la dos amenajată?
Dacă cineva din prieteni sau invitați vrea să mănânce în sufragerie uitându-se la un film, iar câinele își face nevoia în acel timp mai ales să fie deranjat, probabil că lasă toți filmul și o zbughesc pe ușă până îi strângi tu that ***

| wpAbby a răspuns (pentru Legion7X):

Ai gandit bine.Dar cainele meu cand isi face nevoile mergem in baie si are covorasul acolo.Cand avem invitati este logic ca il scoatem si cainele isi face nevoile in baie.

| Legion7X a răspuns (pentru wpAbby):

Am înțeles. E bine că face totuși în baie.