| Bogdan_9316 a întrebat:

Am 2 hamsteri syrieni dar cum sa fac ca sa se imperecheze adica sa imi faca pui? Ce trebuie sa fac sunt in acvariu in preuna si. Nu fac nimic nici unul.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ambii sunt de acelasi sex(doua fete sau doi baieti). Este normal sa nu faca nimic.Tu nu stii ce hamsteri ai?

| Trybest a răspuns:

Pai in primul rand fii sigur ca sunt de sex opus. In al doilea rand lasa-i 4-5 luni sa se "cunoasca" (de preferat primavara atunci le este mai prielnic). Daca ai facut cele de mai sus atunci marestele acvariu. Sper ca ti-am fost de folos big grin

| Bogdan_9316 explică (pentru darrio2007):

Normal ca stiu e femela si mascul. Nu sunt prost!

| sonya a răspuns:

Buna,

Pe langa faptul ca trebuie sa fie de sex opus (asta e clarlaughing, trebuie sa ii lasi sa se cunoasca. Nu 4 luni ca este mult, insa trebuie sa le acorzi timp. Ei vor sti cand anume. Imperecherea oricum are loc noaptea cand ei sunt mai activi. Tu trebuie sa le asiguri conditii optime si atat. Ai grija de ei, iar natura face totul.

Pa.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Eu nu te-am facut prost.Ai luat foc asa repede? Nici nu m-am gandit la asta.Au si ei perioada lor de imperechere.

| Sup3rN0va a răspuns:

Ori nu e in calduri, ori nu ai o femela si un mascul ori nu-i vezi tu ca dureaza foarte putin.
Odata m-am trazit cu puii si nici nu i-am vazut.
Orcum sa fi sigur sa te cam pregatesti cu loc sa le pregatesti viitorilor pui un loc spatios si nu uita sa nu le lipseasca rotita la hamsteri.

| AleeAleexandra a răspuns:

Astepta mai mult timp pana se cunosc si intra in perioada de calduri.Mie mi-au
intrat in calduri cam din primavara spre sfarsit pana in septembrie.
Si asigura-te ca sunt femela si mascul.
Uite aici o poza care te ajuta sa-i recunosti:http://www.google.ro/......tp?/imgres
Perioda de gestatie este de aproximativ 16-22 de zile.
Daca e prima nastere cred ca v-a fata dimineata.
Sa muti masculul din cusca cu femela.
^-^