| staicubianca a întrebat:

Am 2 perusi o fata si un baiat, fata are 2 ani si baiatul 1 an si jumatate si nu se imperecheaza ce sa fac.

9 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Nimic,lasa-i pe ei cand vor,nu ii poti obliga,eventual cumpara-le un cuib, si dupa aia astepti pana cand vor ei, succes!

| adriana49 a răspuns:

Sunt unele perechi de perusii care nu se imperecheaza.Intotdeauna cand doresti sa iei perusi intreaba crescatorul si o sa iti explice mai multe.Mai dale putin timp sau daca nu cumparale cuib. Incearca sa le dai kiwi,coaja de ou pisata,biscuiti, banane, morcov razalit cu galbenus de ou.Sunt vitamine pentru ei si le fac bine mai ales in perioada asta.

| T7uk a răspuns:

Nu toate perechile scot si pui.De exemplu perusii mei au baiatul 7 Ani si femela 5 ani si nici un semn nau dat ca vor sa scoata pui.

| lola_5690 a răspuns:

Foarte rar se imperecheaza in general pasarile in colivie, deoarece nu au destul spatiu, daca vrei neaparat sa aiba pui, ar trebui sa se cumperi un cuibulet, sau o colivie mai mare ( dar cele mari sunt destul de scumpe), sper ca ti-am fost de ajutor happy

| staicubianca explică (pentru lola_5690):

Le-am cumparat cuib si nimic nici nu vra sa intre in el

| lola_5690 a răspuns (pentru staicubianca):

Atunci e posibil sa nu fie femela si mascul ...nu-ti poti da seama ff bine. poate sunt fata si fata sau baiat si baiat laughing big grin

| staicubianca explică (pentru lola_5690):

Sunt fata si baiat pentru ca masculul o scarpina mereu in cao si prin aia isi exprima dragostea si se mai si saruta

| lola_5690 a răspuns (pentru staicubianca):

Pai bine, inseamna ca trebuie sa astepti, sau nu vor ccopilasi big grin

| staicubianca explică (pentru lola_5690):

Si cand e perioada lor adica cand femela depune oua