| GabrielaGaby789 a întrebat:

Am mai zis ieri că am adoptat un câine el s-a acomodat problema e că am și un baiat care are 3 ani și când vrea să se joace cu el cățelul îl mușcă.Ce pot face?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmm... sa stii ca nu e buna ideea sa cresti un copil impreuna cu un caine. Copilul nu stie bine ce face, il chinuie, iar cainele risposteaza. Pentru caine stapanul/stapanii sunt intotdeauna adultii, niciodata copiii. Pentru ei copiii sunt jucarii.

| gabicoo a răspuns:

Hrănește copilul - așa nu o să mai muște câinele.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Pune baietelul sa-i dea mancare mai des ca sa se imprieteneasca.
E mic cainele?

| Madaxo97 a răspuns:

Daca este mic cățelul, se întâmplă să mai muște, să mai roadă chestii, nu lăsa copilul nesupravegheat cu el, niciodată, pune-i sa petreacă din ce în ce mai mult timp împreună să se împrietenească, și noi avem 3 câini și un fiu de 6 ani, care a crescut de la naștere cu cățeii și pisicile și s-au acomodat foarte bine, pisicile l-au mai zgâriat dar cățeii niciodată nu l-au rănit în vreun fel, chiar dacă i-a mai chinuit fin când în când laughing
Ce vârstă are cățelul și ce rasă e? Încearcă să iei o rasă prietenoasă cu copiii, nu câine de rasă agresiva.

| GabrielaGaby789 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Are 4 luni câinele și e de talie mică îl țin în casa pentru ca mai amîn curte unul mare un cane corso

| GabrielaGaby789 explică (pentru Madaxo97):

Are 4 luni l-am luat de pe stradă era abandonat îl țin în casa pentru ca mai am un cane corso în curte

| Madaxo97 a răspuns (pentru GabrielaGaby789):

La 4 luni e normal să mai facă probleme, e încă un pui, e normal să mai roadă papuci sau lucruri prin casă, și să mai riposteze când se joacă copilul cu el, mai bine încercați să îl familiarizați cu celălalt cățel cane corso, poate se împrietenesc și îi puteți lăsa pe amândoi afară. Așa sunt puii, au mereu chef de joacă, dacă chiar va face probleme mari si nu vă puteți ocupa de el, mai bine îl dați spre adopție

| ioana748 a răspuns:

Cum a mai spus cineva, sub supraveghere cel mic sa i dea cate ceva bun catelului.
Putin cascaval, sau diverse bunatati.
Oricum la 3ani este mic pentru a intelege ca nu este vreo jucarie, desi probabil pare pe baterii.
Cu timpul fac ei pace, dar acum trebuie avută grija maxima, caci sunt pui amândoi.
Toate cele bune,