| Petronela899 a întrebat:

Am o fata are 2 ani şi am şi o pisică ea tot o mângâie şi pisica da cu laba ca şi cum ar vrea să o. zgârie ce pot face? mă puteţi ajuta?

7 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Pisicile nu ataca copii asa mici, daca era cazul de atac in 2 secunde o auzeai urland cu sange. Asa doar se joaca.
Oricum animalele nu sunt jucarii si copii trebuie educati sa intelega asta, dar de obicei cand pisica e "burtalizata" de copii foarte mici, fuge si se ascunde, daca sta, ii place.
Am avut o pisica URIASA si foarte rea, daca incercai sa o mangaii te composta imediat, a venit in vizita o familie cu un baietel tot asa la vreo 2 ani si cat ne-am luat cu vorba e scapat in dormitor la pisica si cand ne-am dat seama am inghetat, in dormitor am gasit copilul calare pe pisica si incerca sa-i inoade picioarele, pisica nu zicea nimic si se alinta si torcea, desi tragea ala cu nadejde de ea.
Maica-sa a sarit sa il ia de pe pisica si a fost bineinteles capsata fulgerator happy.

| MistarGoGu a răspuns:

Ceva pernuțe de cauciuc sau silicon peste lăbuțele pisicii! Copii la vârsta asta se atasaza rapid de animale! Se va simiți stresata dacă nu o lași sa se joace cu animalul ala!
Le poți face manual cu niște petice dintr-un tricou vechi!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Korkodeln):

Ce rasa? Maine Coon? Norvegiana de pădure?

| Gg8 a răspuns:

Poate trebuie dresată
Poate la pisică nu ii place sa fie mângâiată...
Poate ar trebui sa explici fetiței tale că trebuie sa o mângâie mai ușor pentru ca poate o deranjează,mna nu cunosc toate detaliile.
Uneori, pisicile devin iritate dacă sunt mângâiate prea mult timp sau dacă sunt deranjate când doresc să se odihnească, acum nu vreau sa zici ca te învăț cum sa îți crești copilul happy nu-i nimic greșit la fetiță, doar trebuie mângâiată pisica mai puțin și mai rar, ca poate o deranjează atâta atenție
Dacă nimic nu merge încearcă să îi îngrijești gheruțele pisicii sa nu mai zgârie așa tare
Îi poți cumpăra o jucărie pentru a o da fetei sa se joace împreună cu animalul de companie, poate un șoarece sau un ghem de ață, așa măcar no mai zgârie pe ea, alegerea este a ta, nu vreau după sa crezi ca te a prostit un străin sa arunci bani aiurea pe soluții inutile, alegerea este a ta
Suplimentar te ai putea documenta despre comportamentul pisicilor, ceea ce sună si prostesc poate te-ar putea si ajuta sa stii când e stresată pisica si trebuie lăsată în pace, cum ar fi ca da cumva din coada din ceea ce am auzit eu, pleacă urechile în jos

| Korkodeln a răspuns (pentru MistarGoGu):

Cred ca o corcitura de norvegiana, a facut aproape 19ani, cand a murit din cauza ca vaca de femeie de la curatenie s-a gandit sa nu mai clateasca dupa ce a spalat gresia, desi i-am zis sa o faca (fiind plecat in perioada aia, am angajat pe cineva la curatenie cu salariu bun) si asta a stat pe gresie ca era cald si pe urma s-a lins si i-a distrus ficatul imediat. Ce-am mai plans, baritamai barbat the 1, 92, dar a fost cu mine si la bine si la rau, mai mult ca nevasta.
Am invatat doua lucruri atunci:
- Niciodata sa nu lasi salariati romani nesupravegheati, oricat de bine i-ai plati, intodeauna vor incerca sa te fure, sa dea rasol, sa se fofileze si asa mai departe. La noi e locul unde trebuie sa ai grija sa nu te fure paznicul sad.
- Rahaturile de detergenti care se vand la noi, nu conteza cat de scumpi sunt, sunt pline de rahaturi extrem de toxice pentru animale care in vest sunt interzise de mult, "da' curata bine dom'le, alea de afara sunt slabe..."
Hai ca mi-am adus aminte si m-am intristat sad

| MistarGoGu a răspuns (pentru Korkodeln):

Nașpa! Despăgubiri trebuia sa-i ceri! 19 ani! WTF! Matusalemica pisica aia zău!

| NurseNico a răspuns:

Pisica doar o atentioneaza ca nu ii place sa fie mangaiata, din fericire nu se poate considera un atac. Animalele actioneaza din instinct, dar copiii pot fi educati sa nu puna mana unde e periculos, deci cel mai bine nu lasati fetita prea mult in preajma pisicii si mai ales nesupravegheata.