| 000iasmina000 a întrebat:

Am primit de curand un pestisor (cum nu sunt deloc experta in pesti, ii spun peste la borcanel) si cei ce mi l-a dat mi-au spus ce ar trebui sa fac dar char si asa nu sunt prea sigur caci mie imi este mile de animale si nu vreau sa-l ranesc absolut deloc.
Mi s-a spus ca: trebuie schimbata apa la 2-3 zile iar apa e de la robinet si am tinut-o 3 zile la decantat inainte. Il hranesc o data pe zi cu cate putin. Mi-au spus ca s-ar putea sa fie femele dupa culorile lui dar de specia am uitat sa intreb sad. Simt ca se plictiseste si as dori sa ii pun un ornament, o scoica (ma gandesc sa o pun la fiert inainte). Persoanele care mi l-a procedeaza la fel cu pestii lor si traisc destul de bine.
Intrebarea: Ce ar trebui mai exact sa fac si ce gresesc?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ii trebuie un furtun care sa-i bage aer - si pestii respira o parte din el si un motoras electric care il produce, iar mancarea de la magazinu de mancare pentru animale si apa o schimbi dupa ce te lamureste cel de la pet shop.

| 000iasmina000 explică (pentru mgtow):

Nu e acvariu ci "borcanel", si inca unul forte mic, deci nu cred ca ar incapea nici un furtun; am un singur pestisor; mancarea am primit-o de la cei care mi-au adus pestele, nu de la pet shop. M-ai fi lamuric complet daca ar fi fost acvariu. MS

| mgtow a răspuns (pentru 000iasmina000):

Probabil aveai ceva mai marisor nu imi imaginam un borcanel, asa nu va trai mult pentru ca nu are conditiile necesare.

| T7uk a răspuns:

Pai daca nu ai acvariu il poti pune intr-un borcan mai mare si in rest fa cum ti-a zis cel care ti la dat ca e bine. Il poti descrie cum arata? Sa stiu ce peste ar putea fi ( marime, culoare, tipul cozii).

| 000iasmina000 explică (pentru T7uk):

Scz ca nu am raspuns mai devreme; am aflat ca e peste Betta. Pt ca am observat ca s-ar putea sa ai experienta, ar fi bine sa ii cumpar un alt peste sa aiba companie (am tot auzit ca s-ar putea manca). Ms

| T7uk a răspuns (pentru 000iasmina000):

Pestii Betta sunt foarte teritoriali si ar fi bine sa nu ii iei companion. Poate o femela sa faca puii. Masculii Betta se tin separat de alti pesti ca ceilalti pesti ii mananca codita si aripioarele. Succes!