| anonim_4396 a întrebat:

Am un caine care este rasa caine-lup. ( nu are pedigree), dar pe carnetul lui este trecut rasa metis??

8 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Din moment ce nu are pedigree(rasa pura)el este considerat metis( Animal provenit din încrucișarea a doi indivizi de rase diferite)

| KinderBeeeib a răspuns:

Si care e intrebarea? De ce e trecut metis?

| LaLaura a răspuns:

Pai de ce nu ai intrebat veterinatul care ti-a consultat cainele si i-a facut carnetul?
Banuiesc ca nu e rasa pura, ci metis ( corcit) cu caine lup.
Du-te din nou la veterinar cu cainele si intreba ce rasa e, sau daca e corcit ( metis) cu ce rasa este.
Cainele meu e metis( corcit) cu pechinez si schnauzer, si asa scrie si in carnet.

| Kriss96 a răspuns:

Pai daca nu are pedigree ce vrei sa scrie in carnet? Un caine este considerat metis daca nu are pedigree. Pentru ca pedigree dau numai crescatorii autorizati (canisele) care imperecheaza controlat caini de rasa si selecteaza cei mai reusiti pui. Sigur ca si pretul poate fi extrem de mare in functie de rasa.
Nu poti sa ceri sa-ti scrie in carnet rasa pura din moment ce nu ai dat o suma foarte mare de bani pe el (ma refer la euro si la sute!) si nu ai un pedigree. Pur si simplu nu asa merg lucrurile.

| LaLaura a răspuns (pentru Kriss96):

Te insel foarte tare, nu are nevoie de pedigree ca sa scrie ce rasa e, cel putin nu toti veterinarii fac asta.
Un veterinar isi da seama daca e metis sau rasa pura ( fara pedigree), pedigreeul atesta rasa, dar asta nu inseamna ca un caine fara pedigee nu e de rasa.

| Kriss96 a răspuns (pentru LaLaura):

Draga fata tu nu cunosti definitia termenului pedigree. Inainte sa ma contrazici citeste ce inseamna pedigree. Uite aici un articol dragut preluat chiar de la asociatia chinologica. Sa te lamureasca ce e un pedigree.
PEDIGRIUL este actul de identitate al cainelui (buletinul, ca sa zicem intr-un fel mai plastic), este certificatul sau de nastere in care sunt trecuti ascendentii (parinti, bunici, strabunici), este un act oficial eliberat de CARTEA DE ORIGINE ROMANA (COR) - ASOCIATIA CHINOLOGICA ROMANA (ACHR) si care confirma puritatea rasei si un bagaj genetic oficial ce ne indruma in alegerea, cresterea si dezvoltarea acelui caine, in functie de caracteristicile curentului de singe din care provine.
Acum inainte sa ma contrazici iar,in lumea asta in care traim exista doua categorii: de rasa (a se subintelege de rasa PURA) sau metis.
Rasa pura inseamna o singura rasa. Metis inseamna mai multe rase.
Cainele tau nu are pedigree, asa ca nu este conseiderat de rasa (una singura). Este considerat a avea doua sau mai multe rase in el. Ceea ce il face metis.
Ceea ce inseamna ca un caine fara pedigree nu este de rasa. Este de rasE. Iar asta nu inseamna puritate.
Veterinarul pe de alta parte nu este nici autorizat, nici invatat sa recunoasca rasa pura. Aceea este dovedita numai de Asociatia Chinologica, cea care inmaneaza pedigree in urma unor masuratori. Ca sa i se dea pedigree un catel este masurat din varful nasului pana in varful cozii la propriu! Daca ii lipseste 0, 5 centimetri din coada gata, nu-i bun. Mai urmareste emisiuni pe animal planet. Sunt foarte educative in acest sens.
Acum o sa te oftici si o sa zici ca ma insel. Ok, oftica-te. Dar ce zic eu nu spun eu in particular. Si eu am invatat tot de la altii. In plus, doar nu o sa schimbi tu definitia pedigree-ului ca sa ai caine de rasa.

| LaLaura a răspuns (pentru Kriss96):

Nu ai inteles nimic din ce am scris.
Stiu ce inseamna pedigree si nu am avut de gand sa shimb cuvantul morfologic, si sa iti explic ca daca nu are pedigree nu inseamna musai ca e metis. e metis daca e incrucisat cu alte rase, dar daca se vede " de la o posta" ca e de o rase anume, te asigur ca veterinarul nu o sa scrie metis pe carnet, ci rasa din care face parte, chiar daca nu are pedigree, cel putin asa fac cel doi veterinar la care mi-am dus cainele pana acum. si asa i-a scris si lu verisoara mea pe carnetul de sanatate a cainelui, chiar daca nu avea pedigree. Scrie clar ca e boxer, si verisoara mea nu a demonstrat asta printr-un act care se numeste pedigree.

| sorinsorinshiatat a răspuns:

Mettis inseamna ca nu e rasa pura e corcit