| xxxLoveGamesxxx a întrebat:

am auzit ca pot sa vad de pe calculator (sau gps) unde se afla cainele meu daca introduc codul cipului. Dar unde trebuie introdus codul cipului pentru al supraveghea pe caine de pe calculator?

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cum se cheama cipul? Firma producatoare. Trebuie sa aiba un site unde il poti vedea. Nu doar cauti pe Google " Grivei localization" happy Medicul veterinar nu ti-a dat o brosura? Scrie in ea. Daca nu, suna-l maine dimineata si intreaba-l.

neluL
| neluL a răspuns:

Nu ai inteles bine! Nu poti sa-l localizezi dupa acel cip.Cipul contine datele de identificare ale animalului. Varsta, rasa si istoricul medical al cainelui vor fi trecute in baza de date; apoi datele de contact ale stapanului (nume, adresa, numar de telefon). Cipul nu are o baterie ca sa emita si un semnal de identificare ca sa-l poti cauta pe GPS.Cipul foloseste doar unde radio de joasa frecventa, intr-un cuvant nu il poti urmarii, il poti IDENTIFICA si atat.

| karsivan a răspuns:

In Romania nu sunt acceptate asemenea cipuri, sunt doar de identificare cele de care ai mentionat tu s-au dovedit in timp daunatoare, ar scurta viata animalului cu cativa ani.

| xxxLoveGamesxxx explică (pentru valentingb):

Matusa mea a vorbit cu cineva si a spus ca a introdus codul pe facebook dar nu a mai intrebat unde l-a introdus si eu singura nu ma descurc.
PS: Multumesc ca ai inteles despre ce e vorba, nu am formulat intrebarea bine tinand cont de celelalte raspunsuri.