| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mare problema. Am cumparat un catel acum 2 luni. Acum are 4 luni si de cand am luat-o [Mira] am o mare problema cu ea. Isi face nevoile peste tot prin casa... Am incercat cu preduri, nisip, ladita, cearta, bataie. Am si inchis-o intr-o cusca si i-am pus pled. un sfert e pledpt nevoi si 3 sferturi loc sa stea. Cum ii dau drumul din casa, daca o las libera mai mult de 30 de minute face prin casa. I-am facut program de mancat ca sa faca la ore fixe, am bagat-o cu botul in ceea ce a facut si am certat-o si dupa am pus-o unde trebuie sa faca, ba chiar de fiecare data cand facea unde trebuie am laudat-o. NIMIC! De plimbat pe afara nici nu pomenesc. Pot sa o scot si 12 ore din casa ca ea nu face afara de nici o culoare. Nu stiu ce sa ma mai fac. De cateva zile o tin inchisa in cusca si deja eu si prietenul meu am ajuns inca sa ne fie frica pe unde calcam prin casa crezand ca inca e murdar peste tot de nevoile ei... Nu vreau sa o dau dar nici nu pot sa o tin in felul asta. Ori e ea chinuita si inchisa dar macar nu e casa plina de de toate, ori o las libera si ne chinuie ea pe noi cu **** prin pat, canapea, parchet, baie, bucatarie, hol, absolut tot. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Am nevoie de ajutor in asa fel incat sa ii fie bine si ei si noua si nu stiu la ce sa mai apelez. Va rog frumos.

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Iti bati joc de acel caine. Cand il vezi ca incearca sa faca il certi si il duci la baie la cutiuta cu nisip. Asa inveti un caine sa isi faca nevoile. Deja al tau e mare si iti va fi greu sa il inveti. Oare protectia animalelor ce ar spune? Daca nu stiti sa aveti grija de un animal, nu il chinuiti sau documentati-va inainte sa il luati.

| AndreeaCr a răspuns:

Inainte sa iti iei cainele te-ai gandit vreo clipa la problemele pe care le vei avea de intampinat? Nu este un standard, nu toti cainii invata intr-o luna sau doua sa faca afara, trebuie sa ai rabdare cu el. Tu cand erai bebelus nu iti faceai anapoda nevoile? Tu esti responsabila de acel caine acum, iar faptul ca il tii inchis nu va ajuta cu nimic pe viitor, ba mai mult, cainele va refuza sa coopereze pentru ca isi va pierde increderea in tine.

| Laura78 a răspuns:

Iti bati joc de acel caine. Cand l-ai luat trebuia sa te gandesti ce se poate intampla. Dar despre protectia animalelor? Nu il mai chinui atat. Lasa-l liber si invata-l frumos, fara cearta, bataie, si nici nu mai zic de lucrurile scarboase. Cand te va musca, sa nu te intrebi de ce.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cand isi face nevoile strange-le si pune-le intr-un loc in casa unde stii ca are voie sa si le faca. In baie, pe gresie sau langa scurgere. Eventual ii poti lua un fel de patura absorbanta, pe care poti pune cadourile pe care ti le lasa.

Cand face in casa, curata tot cu apa si otet. Jumatate cantitate apa, jumatate cantitate otet. Este dezinfectant si este singura solutie, pe langa gaz, care scoate sau ascunde mirosul hormonilor. De asemenea, este un miros puternic pe care animalele nu il suporta. In final, singurul loc din casa care va mirosi a ea, va fi locul pe care l-ai decis tu si in final se va duce acolo.

Dupa ce invata sa se duca mereu acolo, cand mergi afara cu ea, poti eventual sa iei intr-o punga de plastic o parte din nevoile ei si sa le pui afara. Du-o pe langa masini si prin parcuri, pe unde isi fac ceilalti caini nevoile. Daca vezi un rahat, scuza-mi expresia, du-o acolo sa-l miroasa. Iar dupa ce isi face nevoile afara sau in locul destinat in casa, rasplatiti-o imediat cu ceva de mancare. Eventual ceva ce ii place foarte mult. Asa ca ai grija sa luati niste biscuiti pentru catei cand iesiti cu ea. Animalele, la fel ca si copiii raspund mult mai bine la recompense, decat la pedepse. Degeaba o bati, o certi si o tii inchisa in cusca. Ea nu va intelege. Habar nu are de ce va comportati asa pentru ca ei nu i se pare nimic anormal in a-si face nevoile unde crede. Ei i se pare ca sunteti fiintele astea irationale si incontrolabile care reactioneaza dubios atunci cand isi face nevoile, ceea ce pentru ea este o chestie normala. De asemenea, dupa ce isi face nevoile sau la inceput, doar una dintre ele, intrati imediat in casa pentru a prinde ideea.

Chestia asta o sa dureze ceva, cateva saptamani, poate cateva luni, insa cu timpul se va obisnui si nu vei mai avea probleme.

| Ilovepets4ever a răspuns:

Este normal sa facă asa e inca mica.Nu toți câini învăța asa repede, dar ai înrăutățit situația deoarece ai "batut.o"deoarece ea își v.a pierde încrederea în tine si nu te v.a asculta de fel! Si eu am avut parte de astfel de probleme, si ar trebui să o scoți afara de cel puțin 3 ori pe zi si nu mai puțin de 30 de minute.

Timpul pe care îl petrece afara ii este esențial deoarece ea de abia își dezvoltă oasele, mushii etc...

Iti urez noroc!

| MiaAdinna a răspuns:

Buna. Deci. cum am zis deja am incercat tot. Cand am luat-o m-am si documentat despre toate nevoile ei si despre dresaj. Legat de cusca, e destul de mare, are loc si de a-si face nevoile si de a se juca si de somn. Nu o tin in permanenta in cusca. o las pe timpul noptii acolo ca sa ma asigur ca atunci cand ma trezesc am pe unde sa calc. Pe timpul zilei e inchisa doar dupa ce a mancat pana si-a facut nevoile, dupa e libera pana mananca iar. Sincer, cred ca stie unde trebuie sa faca. De ce zic asta? Lucrurile stau asa. Am incercat sa fiu atenta la ea fara ca ea sa isi dea seama ca ma uit. Se duce langa usa, se uita la noi. Daca vede ca nu suntem atenti la ea isi face nevoile langa usa de la intrare iar dupa se duce in baie si iese ca si cum si le-ar fi facut acolo. Daca vede ca ne uitam se duce in baie. Cum de o pot vedea? Pe hol am o mare oglinda si pot sa vad din canapea, in oglinda tot holul si baia. S-a intamplat si sa ne uitam la ea, sa o vedem in pozitie langa usa si cand am ridicat tonul o data "MIRA" s-a m-ai tinut 2 secunde pana in baie. Deci de stiut tind sa cred ca stie, doar vrea sa ne enerveze pe noi. Mai face o chestie. Isi face nevoile unde nu trebuie, ma duc curat, spal, dezinfectez si dupa nu trec nici 10 minute ca ea iar face tot acolo. Parca ar astepta sa curat ca sa fie locul curat pentru nevoile ei. Cat despre plimbare. O scot zilnic. si inca nu face. se tine pana ajunge in casa. Legat de asta mi s-a spus ca inca e prea mica ca sa inteleaga ca trebuie sa faca afara.

Am incercat si sa ii iau surprizele si sa ii le pun unde trebuie. nu a functionat. si nu amm incercat doar o data.

Legat de otet, am dezinfectat si cu DOAR otet ca sa fie cat se poate de puternic si cu absolut orice mai aveam prin casa antibacterian si de steriliare si curatare si cu mirosuri de ma lua si pe mine ameteala in speranta ca nu o sa ii placa zona si tot se duce unde nu are voie. Insa ceva surpriza. Are tendinta btw sa doarma pe covorasele pentru nevoi. Fie ca ii las nevoile acolo sau e curat, sau are picaturi pentru a o tenta sa isi faca nevoile, ea doarme pe ele.

Again. La inceput nu ma atingeam de loc de ea. O mai mustram usor; cand facea unde voiam o recompensam cu multa afectiune si recompense pentru catei si o felicitam. Dar dupa a inceput sa faca doar unde nu trebuie. si am incercat la inceput sa o pun unde trebuie cand vad ca vrea sa isi faca nevoile. si nici asa nu a functionat.

Sper ca am atins toate punctele. Pareri? XD

| Daniela_Serban_1986 a răspuns (pentru GdX):

Ce protecția animalelor? Ce i-a făcut? Incearca sa il dreseze. In procesul asta sunt si eu. Si cainele este nesimțit. Jur. Lasa sa vina la mine protecția animalelor. Sa le dau cu puțin caca in buzunare. Toată treaba asta tine de răbdare. Sunt mici si nedezvoltati. Asta e.