| denisa20 a întrebat:

Am un bichon maltez de 3 luni si 2 saptamani.Cand pot sa ii fac baie? Am inteles ca nu am voie pana nu termina schema de vaccinare(4 luni). Daca se poate cat mai repede.

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Buna! Ma bucur ca te pot ajuta. Ideea e urmatoarea: eu iti spun ce am facut eu, hotararea de a-l spala sau nu iti apartine.
Eu o am pe Fiona (bichonul meu) de cand avea 7 saptamani (acum se apropie de 6 luni). A doua zi dupa ce am luat-o i-am facut primul vaccin. Vaccinurile se fac la 2 saptamana distanta. Intre vaccinul 2 si vaccinul 3 eu i-am facut prima baitza si nu a avut nimic. Adica avea vreo 10 saptamani, adica 2 luni jumate.
Acum daca tu te referi ca mai are un vaccin la vaccinul antirabic care se face la 6 luni, spala catelul linistita. Doar n-o sa astepti pana la 6 luni sa-l speli. Daca mai are un vaccin din primele 3, mai poti astepta 1 saptamana sau 2 pana i-l faci. Mai ales ca acum e si vremea urata si asa va fi toata saptamana.
Daca te hotarasti sa-l speli, respecta cu sfintenie urmatoarele reguli:
1. spala-l cu sampon special de catei (vezi ca exista si sampon pentru blana alba, dar e ceva mai scump),
2. ai grija sa nu-i bagi apa in urechi (pune-i un pic de vata),
3. scoate-l intr-un prosop mare si absorbant si sterge-l bine, chiar daca se scutura singur,
4. usuca-l cu un feon (daca sta) sau cu o aeroterma care sufla aer(e mai placuta decat feonul ca e mai silentioasa),
5. ai mare grija sa nu-l lasi in curent toata ziua dupa ce l-ai spalat si eventual si a doua zi (in general nu-l lasa in curent ca ii curg ochii) si
6. nu-l lasa sa doarma pe jos, ma refer aici la parchet sau gresie ca va raci sigur. Daca insista pune-i ceva grosut pe jos sau pune-l tu in pat. Oricum sa ai mare grija ca patutul lui sa aiba 2-3 cm de la sol, ca vine curent pe sub usa. Asta daca e cazul, Fiona mea doarme pe perna big grin in capul meu.
Pe viitor, poti sa-i faci baie de cate ori simti ca s-a murdarit dar nu mai des de 2-3 saptamani. Daca vrei un catel sanatos respecta conditiile de mai sus chiar si cand creste, toata viata lui. Mai bine previi decat sa ajungi sa tratezi.

| andreea_1536 a răspuns:

Nu...nu risca pentru ca inca e mic si poate face o raceala grava, eu zic sa mai astepti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ultimul vaccin

| narcisa_8097 a răspuns:

Hi! am si eu un bichon maltez de 4 luni au voie sa faca baie de patru ori pe an alfel ii ese bube si ii scade imunitatea sper ca te-am ajutat cu drag narcisa