| IUBITORDEANIMALE a întrebat:

Am un ciobănesc german în vârstă de 6 luni. Cam pe la 3 luni- avea deja 2 vaccinuri făcute, peste noapte a avut un ochii albastru( tulbure). Tin sa precizez ca stam la curte și mai avem un câine mic nevaccinat. În aceas zi l-am dus la veterinar care i-a făcut un vaccin si ne-a spus ca are hepatita canina. Ne-a dat antibiotic, pastile și un gen. Am revenit peste 2 săptămâni timp în care ochiul arata mai bine, asa ca nu a mai primit antibiotic, doar pastilele si gelul. După alte câteva săptămâni ochiul se înrăutățească, iar la ultima întâlnire cu doctorul ne-a spus ca boala a trecut, dar ochiul s-a cicatrizat asa, a primit al 4-lea vaccin tot atunci. Noi il iubim oricum, nu ne deranjează ochiul, dar ni s-a spus ca nu vede prea bine cu el și as vrea sa mai aflu câteva păreri, mai putem face ceva?

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Și care ar fi fost vina lui?
Păi dacă ar fi să ne gândim în legătură cu cine e vinovat, atunci de ce mai mergem la veterinar? Să îl bănuim? Să găsim un fraier pe care să dăm vina?
Veterinarul face DOAR cât poate el ca medic, mai mult NU, niciodată.

Recent mi-am pierdut câinele, de rasă Pitbull, 11 ani a avut, îl țineam în casă, mâncam împreună, mergeam cu mașina la plimbare, etc. A murit pentru că a avut o tumoare urâtă. E vina veterinarului? Mi s-a spus clar că se duce din cauza bătrâneții, totuși am făcut operație, veterinarul a venit acasă să îi facă perfuzii, tratamente, dar degeaba.
Am fost dispuși să plătim oricât, dar zilele nu le poți cumpăra. E greu, mai ales când ai amintiri exagerat de faine. Eu am văzut în câinele meu ceva ce NU am văzut la prieteni, neamuri, vecini.

Așa că... dacă câinele tău e sănătos, stai liniștită și bucură-te de el. + Să fii la zi cu toate vacinurile.

6 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Dacă nu vede.....nu prea ai ce să mai faci. Eventual să îi faci viața frumoasă!
Din păcate animale se vindecă mai greu decât un om. Nu prea e corect, dar asta e viața, neserioasă + că despărțirea e foarte grea.

| IUBITORDEANIMALE explică (pentru ancaval):

Mulțumesc! Noi il iubim, voiam sa îl ajutam. Dar crezi ca a fost vina veterinarului? L-ar fi putut face bine?

| IUBITORDEANIMALE explică (pentru ancaval):

Imi pare foarte rău pentru pierderea ta, stiu cat de tare doare sa pierzi un animal. Însă știm bine ca pe lume mai exista și oameni care desi fac pregătiri intr-un domeniu se aleg doar cu o diploma și nu cu suficiente cunoștințe. Dacă a fost vina vet. inseamnă ca nu a fost suficient de pregătit și nu as dori sa merg în continuare la un vet care nu știe meserie, doamne ferește sa mai aibă complicați, eu doar vreau sa ii fie bine.

| IUBITORDEANIMALE explică (pentru ancaval):

Ma gandesc ca exista tratament mai special, poate se mai putea face ceva în momentul în care se vede ca lucrurile se înrăutățesc.

| ancaval a răspuns (pentru IUBITORDEANIMALE):

Încearcă la alt medic, caută unul foarte bun din orașul tău și vorbește cu el, vezi ce zice, măcar așa o... părere.

| ancaval a răspuns:

Mulțumesc pentru fundiță!