| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna seara...nu stiu ce are perusul meu sta cu capul aplecat parca ar fi suparat se si scarpina nu mereu doar din cand in cand...e posibil sa fie bolnav sau sa aiba paduchi? Il am doar de ieri si mi-e foarte mila de el ce poate avea? sad Funda

Răspuns Câştigător
| xBebee a răspuns:

Heii.Poate e bolnavior, incearca niste vitamine happy, sau poate ca nu ati avut timp sa va cunoasteti. Incearca sa te apropii de el, si sa il mangai cu un deget.
Este un loc nou pentru el si trebuie sa se acomodeze cu tine, stai mai mult cu el si ai grija ca nimic sa nu ii distraga atentia [geam, TV, calculator].
Ai putea sa incerci sa il speli [ spalarea se face cu un prosop umed, apa sa fie calda, iar apoi se usuca repede cu un alt prosopel]
Daca nici asa nu merge [ dupa ce s-a obisnuit cu tine] indict ar fi sa te duci cu el la medicul veternar.

Bafta si ii doresc insanatosire gravnica. Funnditssa plz

4 răspunsuri:
| Raluka222 a răspuns:

Buna si eu am un perus si mie mi s-a intamplat asta nu cunoaste locul de aia sta cu capul aplecat el se obisnuise unde era el.

| NuMaContrazice a răspuns:

Poate are paduchi, daca da poti sa cumperi de la farmacia veterinara pudra pentru asa ceva, costa 6-7 lei

| คlєxヅ a răspuns:

Salut,perusul tau nu are paduchi,si nici nu e suparat. Cel mai bine este sa intrebi un medic veterinar,dupa mine cred ca incearca sa scape de penele mai vechi,cred ca sosesc cele noi. Lafel si la caini,cand sunt pui si sunt pe cale sa le creasca dintii incep sa roada tot ce apuca pentru ca ii mananca gingiile. Lafel si la perusul tau. Poate fi bolnav,un perus niciodata nu ar arata ca este bolnav, ei provin din Australia, unde probabil sunt si multi pradatori, asa ca, pentru a nu parea niste prade usoare se prefac vioi.Du-te la medic, asculta ce iti spune si daca nu are nimic cred ca are paduchi.Cunoasteti-va si dai cateva vitamine. Abia a venit intr-un loc foarte nou, nu te astepta sa iti sara ca un catelus sau o pisicuta alintata in brate, perusii sunt altfel. Vorbeste cu el si incearca sa pui mana in dreptul coliviei, sa se obisnuiasca cu tine si cu mana ta. Sigur nu are ceva grav. Oricum daca e fata si are narile de culoarea maro inchis e batrana si ar putea muri de batranete, la fel si la baieti, dar nu te gandi tu la asta. La mine cand i-am luat prima data pe toti 3 au fost foarte vioi, in afara de baiat care acum a murit. Oricum incearca sa ii pui o cutiuta mica cu morcov fiert taiat in bucatele mici (foarte mici). Incearca sa petreci cat mai mult timp cu el. Daca are paduchi sigur medicul veterinar iti va da o solutie care trebuie sa o aplici cand se spala perusul. Cel putin asa cred. Fetele mele se confrunta cu raia, si cred ca tot veterinarul o va rezolva si pe asta. Poate ca nu cunoaste nici locul, asteapta 7 zile, daca inca mai face asa e posibil sa aiba o boala. Pai cum sa iti dai seama daca perusul tau e bolnav:
Respiraţie greoaie

- Balans accentuat al codiţei în sus şi în jos, mai mult decât de obicei

- Le curge nasul sau le curg ochii

- Penele de pe faţă se murdăresc, de la vomă şi seminţe nedigerate date afară

- Vomă cu miros înţepător, acru

- Excremente colorate diferit

- Ochi umflaţi

- Nu se mai pot ţine pe bară

- Stau zgribuliţi, cu penajul umflat

- Sunt lipsiţi de energie, nu se mai joacă, nu mai cântă
-Se scarpina prea mult
-Daca de obicei perusul este tacut devine brusc galagios
-Nu mananca
-Nu bea apa, sta doar intr-un loc.
Iti recomand site-ul casa cu perusi.Te va ajuta mult mai ales daca esti incepatoare.

| LiviuuuXD a răspuns (pentru คlєxヅ):

Frumos raspuns, insa si eu cred ca trebuie sa se obisnuiasca cu locul.