| Roxy31312 a întrebat:

Am descoperit că pisica mea are o căpușă.
Azi vreau să o duc la veterinar. Peste vreo oră sau două

Credeți că are ceva dacă mai stau vreo o oră sau două până când plec la veterinar, sau ar trebui să îi scot căpusa acum?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu e vorba că mai trăiește (e moartă/decapitată), dar o căpușă ruptă/smulsă incorect, adică fără cap, eliberează agenți patogeni (microbi, virusuri) care intră în țesut și pot provoca infecția. E bine că ai dezinfectat cu alcool sanitar sau betadină, dar ar fi bine să urmărești din când în când zona, să vezi dacă locul respectiv se înroșește. Altădată, du-te la un veterinar să te ajute, ori scoate-i capul cu un ac de seringă (nu folosi acul de cusut) și scoate cleștii căpușei așa cum ai scoate o țepușă.

4 răspunsuri:
| Roxy31312 explică:

I-am scos căpușa cu mâna. Am luat un șervețel, după am scos căpușa. Apoi am dat cu alcool sanitar în zona unde era căpușa.A fost rău ce am făcut?

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Roxy31312):

Capul capusei a ramas inauntru. Mergi la veterinar.

| floresdemayo a răspuns (pentru Roxy31312):

Întotdeauna, când scoți o căpușă, o faci cu atenție, ea nu trebuie ruptă/strivită. Trebuie s-o extragi cu totul, inclusiv capul/cleștii. Fiindcă prin acestea se eliberează bacterii periculoase în sângele animalului. Cu cât căpușa e mai mică, cu atât e mai dificil de scos, mai ales dacă nu ai 'experiență' în scoaterea acestora.
Verifică dacă ai scos "capul" căpușii, uită-te cu atenție la pielea animalului. Era mai bine să soliciți ajutorul unui veterinar.
Nu se întâmpla nimic dacă o mai lăsai, dar tu nu ai avut răbdare. Sunt unii care descoperă câte o căpușă și după câteva zile, iar alții deloc.

| Roxy31312 explică (pentru floresdemayo):

Dacă am dat cu alcool sanitar după ce am scos căpușa, dacă i-a rămas capul sunt șanse ca, capul să fi murit?

| floresdemayo a răspuns (pentru Roxy31312):

Nu e vorba că mai trăiește (e moartă/decapitată), dar o căpușă ruptă/smulsă incorect, adică fără cap, eliberează agenți patogeni (microbi, virusuri) care intră în țesut și pot provoca infecția. E bine că ai dezinfectat cu alcool sanitar sau betadină, dar ar fi bine să urmărești din când în când zona, să vezi dacă locul respectiv se înroșește. Altădată, du-te la un veterinar să te ajute, ori scoate-i capul cu un ac de seringă (nu folosi acul de cusut) și scoate cleștii căpușei așa cum ai scoate o țepușă.