| k1d0r3l a întrebat:

Am o catelusa Bichon si astazi am scapat-o putin din vedere. are 8 luni si doar la un an e voie imperecherea. fara sa vad s-a dat un caine la ea si nu stiu sigur daca poate sa pateasca ceva va rog am nevoie de un raspuns urgent! scuzati categoria FUNDA + VOT

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Daca nu e in perioada de rut nu ai de ce sa iti fie teama, cainii nu stau in orice perioada ca oamenii, poate sa stea ala pe langa ea o zi intreaga, nu primeste nimic

6 răspunsuri:
| k1d0r3l explică (pentru Felys):

Iti multumesc din suflet

| Felys a răspuns:

Si cand vei dorii sa o imperechezi,nu merge oricand,trebuie sa fie in perioada de rut, adica cand vezi ca sangereaza ca fetele, atunci de abia vei putea sa o dai sa faca puiuti, atunci va sta si va prinde, in nici o alta perioada nu se poate

| k1d0r3l explică (pentru Felys):

Iti multumesc din suflet imi era frica sa nu pateasca ceva.

| RedNose a răspuns:

Cel mai bine trebuie data la un an jumatete-doi,la talie mica se poate da si dupa un an, dar mai bine e dupa al doilea ciclu, fiindca ii stacneaza cresterea. Daca a reusit si s-a imperecheat cu un caine de talie mica sau medie, nu sunt probleme, dar daca e de talie mare mergi urgent la vet.

| RedNose a răspuns (pentru Felys):

Perioada de rut e la porci, la caini se numeste perioada de caldurilaughing

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Daca lasa sange prin casa de la ...asa si are un comportament mai ciudat, atunci inseamna ca e in calduri si timp de 3 saptamani trebuie sa ai grija sa nu scape la vreun caine, dar trebuie sa fi si cu ochii pe ea, ca uneori se spala des si nu vezi ca e murdara. Daca nu e in calduri si un caine incearca ceva cu ea poti sta linistit/a ca nu va patii nimic.
Primul ciclu este cam la 6-8luni,apoi apare tot cam asa, la 6 luni.