| Anonimul54287654098 a întrebat:

Am un caine yorkshire terrier,am iesit putin afara si cand m-am intors era pe masa si manca oase, le-am scos din gura cat am putut de repede,pana acum nu pare sa aiba ceva, efectele, adica moartea ar fi trebuit sa se produca imediat dupa ce le-a mancat sau in timp? Trebuie sa merg cu el la medic? Ma tem foarte tare va rog raspundeti

Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Nu.
Stai calm daca nu erau foarte mari, iar daca el are peste 3-5 luni nu îți fă griji
Lupul, strămoșul câinelui era adept al mâncatului oaselor

6 răspunsuri:
| Anonimul54287654098 explică (pentru Alverto):

Mulțumesc,oasele erau de la aripioare de pui, are 3 ani

| NonZarek a răspuns:

E cam aiurea treaba, moartea nu de produce instant, dar totuși trebuie sa lași deoparte și sa ai mai multa grija cu oasele, nu sunt indicate mai ales ca erau aripioare de pui, da cele de porc sau oasele alea foarte mari care nu se pot sfarama sunt bune pentru dinții lor însă ai grija, cele mici cum sunt de pasare au risc mare f mare sa se sfărâme în bucăți cât mai mici. Câinele meu nu știu de unde a mâncat un os acum 3 luni și I l am scos din gura, însă vedeam ca tot dădea cu labuta asa peste bot cum ar fi, când ma uit atent în gura lui, între masele era înfipt un os între masele. Sa nu mai spun ca riscul ca acele oase mici sfărâmate sa ii perforeze stomacul, intestinele și sa moara destul de urat. Nu te lua după ce a spus mai sus ca să nu îți faci griji, da, adevărat ca lupul manca oase, orice animal mănâncă dar șansele ca el sa mănânce oase mici de găină sau etc sunt f mici. Doar gândește logic de ajung oasele ascuțite în stomac ce se va întâmpla. Pentru binele câinelui și sănătatea ta mentala (spun asta pentru ca tu dacă ții la câinele tău iar el va murii nu cred Aa vei fi tocmai bine) îți propun sa eviți oasele, nu ii da de peste, pasăre sau orice altceva din aceasta categorie, cum sunt cele de porc sau eu mai știu ce animal, cele mari, groase, ce nu se pot sparge sau sfarama, alea da, poate roade pe ele, le poți da. Ai grija

| valentingb a răspuns (pentru NonZarek):

Ai scris un text atât de elaborat încât nu îmi dau seama dacă ești sarcastic, sau chiar ai și tu un câine care moare dacă mănâncă oase.
În ce lume am ajuns să trăiesc!
Aveam un cățelandru, Nero. A mâncat un porc de-a-ntregul. Citește asta: Un câine de vreo 30 cm inălțime, a mâncat tot porcul! Am fost plecați de acasă vreo două zile. Am lăsat mâncare la porc pe o săptămână, să fim siguri. Ne-am intors acasă, câinele mai avea un pic și pocnea, era ca o bilă. Băi știam că e mâncău, că ne mâncase idiotul iepurii, mânca bureții de vase, dacă miroseau a mancare. Păștea iarbă ca un cal. Băi da să găsim noi doar unghiile de la porc. și porc mare, de două ori cât el.
În seara aia am discutat dacă să-l tăiem in locul porcului, nu glumesc deloc. Ne-a lăsat fără porc cu două luni înainte de crăciun, și a mâncat și mâncarea porcului. Sincer nici nu știu cum a murit, parcă a mâncat niște pietre ascuțite pe care a curs sănge de găină.
Și alții se tem de aripioare de pui. Of.

| NonZarek a răspuns (pentru valentingb):

Tu faci comparație între oasele de porc și cele de pasare? Spune mi te rog ca ai scris asta folosindu ți logica, ce am spus mai sus nu e ceva ce eu am descoperit, întreabă veterinarii si vezi ce îți vor răspunde ei, alții apreciază și iubesc animalele mai mult decât alți oameni pentru care un animal e doar un animal și na dacă moare aia e.

| valentingb a răspuns (pentru NonZarek):

Am văzut câini mâncând absolut orice fel de oase și au murit de bătrânețe. Baftă multă!

| Anonimul54287654098 explică (pentru NonZarek):

Mulțumesc mult de răspuns, în prezent încă (din fericire) e in viață, deci presupun că amândoi am avut mare noroc