| Sumlea_Andrei_1999 a întrebat:

Buna TPU am un perus albastru si ii este foarte frica de mine si nu vrea sa manance si sa stea pe deget cum sa fac sa nu ii mai fie frica de mine?

6 răspunsuri:
| andreymaryus a răspuns:

Sincer sa fiu si eu am acceasi problema ca si tine. doar ca al meu manaca. perusul meu a mai fost al altcuiva si eu il am de un an dar tot nu il pot face sa nu se mai teama. la inceput cand l am primit se mai aseza pe umarul meu dar acum nimic.

| LittleGirl3 a răspuns:

Buna! Am si eu 2 perusi. Masculu nu e asa fricos ca femela. Si cu mine sunt fricosi dar incerc sa vorbesc in fiecar zi cu ei si sa le dau atentie. Asa nu mai sunt chiar asa fricosi. Mai intai vorbeste cu el si daca e mic poate ai norocu sa il inveti si sa vorbeasca. Baga degetu in cusca la el si incearca sa il faci usor sa stea pe degetul tau. Mai lasa-l si liber prin camera. Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor. Ti-am zis din experienta propriebig grin

| Sumlea_Andrei_1999 explică (pentru LittleGirl3):

Azi l-am adoptat si nu mananca eu mai mult de asta ma ingrijorez

| Iosif9977 a răspuns:

In primul rand lasa-l vreo 2 saptamani sa se acomodeze, vorbeste cu el cel putin 30 min pe zi, apoi poti sa bagi mana in colivia lui dar nu brusc daca vezi ca se sperie pune mancare in palma ta sa vezi daca mananca din palma, daca nu mai persevereaza...si lasa-l liber cel putin 1-2 ore dar dupa ce se acomodeaza cu locul! secretul consta in perseverenta! sa nu strigi pe el daca nu face ceva bine ca altfel o sa il sperii si mai tare! bafta!

| Iosif9977 a răspuns (pentru Sumlea_Andrei_1999):

O sa manance el. daca e doar prima zi...acum totul e nou pentru e! lasa-l sa se acomodeze! si sa nu ii dai doar seminte. dai si fructe, legume...happy

| razvilol a răspuns:

Si eu am avut problema asta. Dupa ce se acomodeaza cu locul adica dupa 2 saptamani ii poti baga mana in colivie da nu il fugari daca se sperie pune in mana putina mancare si poate o sa vina. La mine nu a functionat faza cu bagatu maini in cusca. Eu l-am prins intr-un prosop si l-am tinut la piept si vorbeam cu el laughing)