| oceanfreshair a întrebat:

Buna TPUcryingPerusa mea a facut 4 serii de pui si ma gandesc ca de acum nu mai poate... poate e si ea obositalaughinglaughingdupa ce ies puii(daca ies) imediat fac altii si cand stau si ma uit la ea mi se face mila pentru ca pare asa de obosita si plictisita...nu pot sa ii mai dau drumu prin casa pentru ca tre' sa stea pe oua si multe altele.Ma gandeam sa ii despart pentru ca mai am o colivie in plus, mai mica, dar mie sa nu moara de singuratate.Eu mai am un pui din prima serie care e destul de mare(9 luni) si nush, sa il pun cu ea sau cu tatalcryingcryingva rog sa ma ajutati! sa ii despart sau nu ca sa nu mai faca alti pui sau sa ii las asa sa mai faca altii?cryingcrying

Răspuns Câştigător
| arual93 a răspuns:

Da si la mine s-a intamplat la fel, facea serie dupa serie si a murit din cauza asta, eu zic sa ii desparti si sa iei cuibul din colivie

5 răspunsuri:
| oceanfreshair explică (pentru arual93):

Ms de sfat! am auzit si eu ca in multe cazuri a murit perusa dupa mai multe serii de pui si nu as vrea sa se intample la fel si cu e meacryingcryingo am de 2 ani si nu as vrea sa o pierdcrying

| SweeTThing95 a răspuns:

Eu zic sa ii lasi impreuna.Este alegerea ei daca sa faca sau nu.Eu sunt putin ofticat ca si eu am avut doi perusi care se sarutau si zburau impreuna prin casa dar nu au facut pui niciodata. Poate trebuia sa le fac cuib din paie sau ceva de genu dar nah...

| arual93 a răspuns (pentru oceanfreshair):

Nu o vei pierde, incearca pe viitor dupa o serie de exemplu, sa ii iei cuibul, si acum in starea ei ar trebui sa ii dai mancare buna, cu vitamine.Eu ii dadeam vitakraft

| MeMeMe97 a răspuns:

Nu ii desparti! Daca nu vor mai fi unul langa altul vor muri! Eu am despartit perusa de perus pentru ca nu se acceptau si se bateau dar tu nu ai motive! Cat despre seriile de pui...nu stiu ce sa zic! ma gandesc ca trebuie sa existe o solutie pentru a ii face sa nu mai faca pui.chiar daca trebuie sa stea pe oua, mai dai si ei drumu pentru ca se va duce singura pe cuib! trebuie sa zboare altfel din nou cresc sansele sa iti moara! Inceaca sa ii dai drumu si daca ea nu se mai duce pe oua o duci tu cu degetul sau...si repeti asta zilnic!
Bafta!

| AdelinaC a răspuns:

Dupa ce ii desparti ca sa nu moara de singuratate lasa coliviile una langa alta.