| AnneLOve a întrebat:

V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat! Eu vreau sa imi iau un bichon maltese/frise in martie anul acesta.Si mama mea nu prea ma lasa sa il tin in casa, deoarece distruge totul si miroase...Am o curte foarte mare si mai am o casa chiar langa mine unde ar putea sa doarma noaptea si ziua sa stea cu mine.As vrea sa cer un sfat. Ce sa fac? Sa il las sa doarme noaptea langa cealalta casa lipita de-a mea? Multumesc!

3 răspunsuri:
| JungHaYo a răspuns:

Bichoni nu distru nimic si daca ai grija de ei nu miros si sunt si antialergici (ma refer la cei frizee)si in plus nu e caine de tinut in curte

| AnneLOve explică (pentru JungHaYo):

Pai eu l-as putea tine in cealalta casa a mea de langa mine sa doarmahappy asa nu il tin toata ziua in curte. Totusi apreciez parerea ta.

| maria999 a răspuns:

Buna! Cred ca nu ar fi nici o problema ca sa-ti ti caine noaptea sa doarma in cealalta casa atata tinmp cat acolo sunt toate conditile necesare pentru caine.Mai ales ca bichonii sunt foarte sensibili si cand ma refer la conditi vreau sa fac referire sa nu fie frig, curent etc... T e sfatuiesc ca ziua sa nu-l rasfeti prea mult pentru ca daca nu-l vei rasfata nu vei avea probleme cu el/ea.bichoni sunt cuminti eu am un bichon si este foarte cuminte nu face prosti nu distruge nimic si nu mirose. Sunt foarte multumita mai ales ca nu lasa par cea ce este cel mai important pentru mine deoarece eu stau la bloc.Trebuie sa-l inveti de mic/a sa stea singura noaptea pentru ca daca nu-l vei invata din timp o sa ai probleme cu el.Mai exact o sa planga si o sa ti se faca mila de ei. Nu poti sa nu le dai atentie si afectiune pentru ca sunt foarte dragalasi si numai cand se uita cu ochisorii aia a lor si dau un pic din cap si ti-au cucerit inima.Ai putea sa o convingi pe mama ta sa-l lasi in casa la inceput macar o saptamana ca nici el sa nu se obisnuieasca numai cu tine.In asa fel in cat sa-i dovedesti mamei tale ca nu este chiar cum crede dumneai.Bichoni sunt cuminti nu prea lasa par si le cumperi o anumita pudra speciala pentru a nu mirosi si pui pudra dinaceia pe o perie speciala pentru ei. Sfatul meu este sa te gandesti bine inainte sa-ti iei acest caine pentru ca nu este o jucarie trebuie sa ai multa grija de ei si in plus bichoni nu sunt caini de tinut numai in curte fiind si sensibili.Insa ar mai trebui sa mai discuti si cu mama ta. Sper ca te-am ajutat si sa ai multa grija de el! Eu ii iubesc forte mult. Fara tasha nu as putea trai!