| Bogdan_9316 a întrebat:

Vreau sa spun ca acum 2 - 3 zile mi-am cumparat un hamster sirian. Toata faza e ca am cautat si Hamsteri pitici dar nu a fost, asta nu e nici o problema...
Si cand l-am cuparat nu mi-am dat seama ca are pui...
Si acum nu-s sigur daca chiar are pui sau nu. De muscat nu ma musca e cuminte dar cand o eau in mana se simnte asa zona abdomenica are ceva acolo. Are mameloanele mai mari.
Oare mi a fata?
Multumesc!

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Daca nu o vad nu iti pot spune cu siguranta daca va avea pui sau nu.

Din experienta mea, atunci cand are mameloanele proeminente, inseamna ca trebuie sa fete.
Felicitari! Sa ai grija de pui si cat sunt mici sa nu pui mana pe ei ca ii mananca. Le dai de mancare cu grija, schimbi apa la fel. Talasul sau ce ai tu, il poti schimba dupa ce puii se fac mari.

Pa!

| Bogdan_9316 explică (pentru sonya):

Salut e problema daca il tin in acvariu? Jucarii la el n-am inca. Am incercat sa-i dau apa cu acel special care beau hamsterii dar nu vrea deloc.
Ii voi face o poza sa o vezi.
Lasa-mi idu'l tau ca sa pot sa-ti trimit poza atunci. sau o sa o postez aici.winking

| Sup3rN0va a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Singura jucarie care ai nevoie pentru hamster e rotitza sa se da noaptea pe ea.
Sincer nu prea poti sa-ti dai seama la hamsteri ca sunt uni grasi genetic cum e al meu gras.
Deci daca doar burta iese in evidenta si e bombata atunci are pui.
Dar mai e un indiciu daca mananca foarte des si e agitata atunci inseamna ca sta sa fete.
Aranjeaza-i repede un adapost unde sa doarma si unde sa fie viitoarea casa a puilor.O cutie ceva cu o gaura..gasesti tu.
Si pana atunci nu-i poti schimba rumegusu si nici sa atingi puii sau pe femela cand e aproape de pui. Dupa 2 saptamanii e in regula.
Toate astea le zic din propiile mele experiente si pentru binele hamsterului.

| sonya a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Nu este nici o problema daca il tii in acvariu. Si eu tot acolo ii am. Jucarii poti confectiona si tu. Cotorul de la hartia igienica. Dupa ce o termini poti pune tubul respectiv.

Pentru apa sunt niste adapatoare speciale cu o biluta in varf. Pui apa in el si il atasezi de acvariu. Eu le am lipite cu scotch, iar hamsterul vine si bea cand are el chef.

Poza o poti urca pe imgur si imi poti lasa link-ul catre ea.

Pa.