Întrebare recomandată | sMoKeandrei a întrebat:

Cine este columbofil si imi poate spune si mie cum sa fac ca porumbeii mei sa fie cuminti, sa nu se sperie de mine si cum se participa la concursuri si de ce este nevoie

Răspuns Câştigător
| AlexDistru a răspuns:

In primul rand porumbeii tai se sperie de tine ca-ci tu nu stai prea mult timp cu ei
, incearca stai cat mai mult si sa le dai mancare, apa si sa te joci cu ei

daca sunt mici 1 luna 2 poti sa le dai drumul prin casa, dar ai grija sa-i prinzi happy

pentru concur iti trebuie cercuri mici etc. dar mai important trebuie sa te cunoasca facand ce am scris mai sus pentru. tine

5 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

Columbofil?! Asta ce este? Frica de Columb?

| b2gdan0 a răspuns:

Trebuie sa nu ii sperii sau sa te iei dupa ei.

| sMoKeandrei explică (pentru 0x11111051):

Esti chiar penibil

| 0x11111051 a răspuns (pentru sMoKeandrei):

Scz, nu mai puteam de ris. Deci revenind la intrebare. Incepe cu ai hrani cu farimituri de la o distanta anumita. Apoi in fiecare zi, tot micsoreaza si micsoreaza (distanta dintre tine si ei, atunci cind ii hranesti). Insa nu te grabi prea repede, fiindca nu vei obtine efectul dorit. Increderea se cistiga cu timpul. Pina la urma ai sa vezi ca ei singuri o sa se apropie de tine.
Stiu ca metida asta functioneaza la vrabii. Nu stiu daca merge si cu porumbeii. Increderea ai s-o cistigi in citeva saptamini.(daca vei face tot corect)

| Catalin0Marian a răspuns:

Salut! Stai mai mult timp la ei in voliera! Te poti aseza pe un scaun intr-un colt al volierei, privindui zi de zi! Cand vine vremea mesei, poti apropia hranitoarea de scaunul tau, incetul cu incetul, porumbeii se vor obisnuii! Si dupa ce vezi ca incep sa capete incredere in tine, le poti da alune( sunt o delicatesa pentru ei), si micsoreaza distanta de la zi la zi! Asa porumbeii, o sa capete incredere in tine, si o sa devina foarte blanzi si o sa vina ei la tine sa ii hranesti din mana! Metoda asta functioneaza 100%, testata de mine de multe ori! Trebuie doar sa ai rabdare, si sa faci totul pas cu pas! La revedere!