| Decebalul a întrebat:

Cum imi pot invata cainele sa aduca mingea sau batul? Nu imi vine nici o idee cum l-as putea invata! Cine imi da niste sfaturi?

6 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Cred ca mai intai ar trebui sa considere mingea ca fiind jucaria lui preferata, deci lasa-l o perioada sa se joace singur cu ea. Pe urma, avand ceva de mancare in mana, arunca-i mingea si vezi ce se intampla, si daca ti-o aduce, imediat sa-l rasplatesti cu mancare. Cred ca ar fi de preferat ceva dulce.

| Decebalul explică (pentru foxsilver):

L-am lasat singur cu mingea dar nu prea facea nimic sad si cand ii arunc minge nu se duce dupa ea crying As vre sa ma pot juca asa cu el! crying

| thegame9 a răspuns:

Salut!
Eu pe al meu prima data il enervez cu batul, adica ii dau cu el pe la bot pana il musca si dp trag( dar nu tare laughing ) si dp ce ii "aluneca" lui dintre dinti il arunc. Chestia e ca se duce dupa el dar sunt 2 variante cand ajunge la bat:1. fuge cu el peste tot rolling on the floor
2. il aduce la mine..rareori big grin

| foxsilver a răspuns (pentru Decebalul):

In afara de minge sa nu-i dai alta jucarie o perioada de timp, si pur si simplu plimb-o pe sub botul lui. Joaca-te asa o vreme, dupa aceea arunca-i mingea, si vezi cum reactioneaza. Dar nu uita de rasplata!

| foxsilver a răspuns:

Uite si un articol care s-ar putea sa te ajute mult in dresarea cainelui:
http://blogul-crysnyk.blogspot.cz/......telor.html

| anca29 a răspuns:

Uite... Eu la a mea ii arunc minge si apoi o strig si cand se mai apropie de mine iau mingea din gura si o arunc! Asa a invatat a mea! Dar probabil mă ajuta faptul ca e caine de vanatore!