| neamtzzu a întrebat:

Cum trebuie sa cresc un rottweiler ca sa nu devina agresiv?

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Trebuie sa-l socializezi foarte mult!
Atat cu alti oameni cat si cu alti caini. Ideal este sa-l plimbi prin parcuri si sa-l lasi sa se joace cu alti caini sau sa il incurajezi sa se joace. Iar daca un copil vrea sa-l mangaie lasa-l sa-l mangaie.
Ideea ca Rottweiler este un caine agresiv e total gresita. Oamenii ii privesc ca fiind agresivi din nastere.
Gen au instinct de a sfasia pe toata lumea. Nimic mai fals.
Ei depind de noi. Orice caine depinde de stapanul sau sa-l modeleze.
Socializeaza-l cat poti de mult. Nu ajunge sa te joci doar tu cu el. Degeaba. Se va atasa si i se vor trezi aerele de zeu protector. El trebuie sa iasa in lume sa stie ca afara cainii sunt prietenii lui. Nu amenintari.
Si daca vreodata vrea sa sara la un caine nevinovat descurajeaza-i acest comportament.
Dar daca un caine vrea sa sara la el iti recomand sa-l lasi sa latre daca vrea. Cainele trebuie sa stie ce stie si omul.
Adica ce e bun e prieten si ce e rau e dusman. Sigur ca asta nu include bataia. Dar sa nu-l lasi sa se simta calcat in picioare de cate un caine antrenat sa faca pe Gigi durul.

6 răspunsuri:
| Pop_Luci_1997_zanG a răspuns:

Incearca sa te joci cu el din cand in cand sa nu il ti inchis, sa il plimbi, sa ii dai de mancare!

| Ştefeh a răspuns:

Il dresezi, dar cu grija, poate un instrucor tear ajuta.

| Ştefeh a răspuns:

Te-ar*

| emchristina a răspuns:

Orice caine devine agresiv daca este tratat urat. Acorda-i atentie, multa joaca si plimbare. Poate si un dresor te-ar ajuta dar e important cum te comporti si tu cu el.

| Roxana16D a răspuns:

Cainii din rasa rottweiler sunt foarte agresivi, la fel ca si pitbulli.De exemplu eu am avut un pitbull acum cativa ani, crescut de mine dar a devenit foarte agresiv deoarece nu am stiut cum sa-l dresez si nu i-am facut niste vaccinuri care ii trebuiau.Iti dai seama ca l-am crescut cu dragoste pentru ca iubesc animale, dar fiecare rasa de caine are comportamentul ei specific.Bine,eu ti-am dat exemplu un pitbull petru ca sunt ambele considerate rase de caini agresive.Acesti caini trebuie sa fie crescuti cu multa atentie si dresaj special.Deci gandeste-te bine ce faci cu acest caine si cine il dreseaza ca sa nu devina un pericol chiar pentru tine, asa cum a devenit acel pitbull pentru mine.

| neamtzzu explică (pentru Kriss96):

Ai zis-o bine pe asta!