| Vikaa a întrebat:

Daca animalele ar fi vorbit, multora dintre noi nu ne-ar mai fi trebuit oameni.

Voi ce parere aveti? big grin

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult animalele...Un citat!

14 răspunsuri:
| Criss569 a răspuns:

Ar fi fost minunat, animalele nu ne-ar fi trădat niciodată...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părere proastă despre tine.

| Jus7t a răspuns:

Motanul meu ar zice " Just kill me! PLEASE!"

| CosminKenT a răspuns:

Good point!?

| Panamax a răspuns:

Am vazut un fimulet cu o tanara care isi invatase cainele sa faca niste chestii foarte interesante.

| Vikaa explică (pentru baru):

Si e chiar foarte adevarat.

| baru a răspuns:

Multumesc din suflet!

| Bizon95 a răspuns:

Daca animalele ar vorbi
atunci se numeste ca ar fi inteligente
asa ca le-am omora pentru suprematie
sau ne-ar omora ele pe noi, tot pentru suprematie

insa, nu iti face probleme, oricum o sa se "rezolve" problema asta... VIN ROBOTII big grin

insa considerand strict intrebarea, fara divagatii

DA, chiar ai dreptate, nu am mai avea nevoie de alti oameni care nu ne iubesc neconditionat asa cum face un animal

| brokxy a răspuns:

O gorila a invatat sa vorbeasca prin semne si sincer mereu cand vorbea era asa pura si zicea ca el iubeste oamenii crying dar oamenii distrug padurea si polueaza planeta crying crying

| Mosotti a răspuns:

Total gresit, daca vezi ce rautate au ele, iti e si groaza, eu am vazut, cainii pe care-i lauda lumea atata, sunt rai de nu se poate, am vazut cum se comporta intre ei. Cu omul sunt buni ca au in gene faptul ca in trecutul indepartat cand s-au domesticit, omu le dadea de mancare, deci cumva interes.

Mangaiam, un caine, ridica labuta in mana mea, era simpatic, la un moment dat, vad ca s-a schimbat si a fugit la 20 m, s-a luat de alt caine foarte urat doar ca trecea pe acolo, era loc pentru ambii, cand s-a intors era iar bun si am zis "tati, adios, nu am nevoie de fiare, ca asta esti in realitate, m-ai dezamagit urat, pa pa".

Cu referire la inteligenta lor, odata un caine regula o catea, erau in pozitia aia, venisera alti doi sa urce si ei pe aia, pai daca vezi ca e deja unu, stai dracu la un loc, ca oricum nu ai loc de ala, ca atunci cand ei se sexeaza stau asa un timp, nu mai poate scoate penisul de acolo. Nu se luase de ala, doar vroiau sa o reguleze si ei, astepti, si dupa ce e libera incerci.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Animalele sunt create sa trăiască asa cum traiesc,ele trebuie sa lupte ca sa supraviețuiască, sa vâneze ca sa mănânce si multe altele nu fac asta din răutate ci pur si simplu pentru ca nu sțiu sa vorbeasca, nu pot sa muncească sau sa faca alte lucuri pe care omul le face.
În legătură cu acel caine ce a venit la tine sa il mangai si dupa a fugarit alt caine, nu stiu daca te-ai gandit ca el vroia afectiune si se temea că acel caine iti va captă atenția mai mult decat el asa ca sa hotărât să îl alunge, sau probabil sa atasat de tine si vroia sa te apere.El a gandit asa tu nu, deci nu il putem face pe cățel prost.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Nu nu, la 20 m venise un caine, trecea pe acolo, nu a venit catre noi, doar trecea, nici macar nu a stationat. Teritoriul e mare pentru toti, nu era nevoie sa se comporte asa rau, nu era nevoit, ca ala era motivul, mai ales ca ii lauda lumea ca-s asa de destepti.
Primea de mancare de la oameni in mod constant, nici de foame nu murea, nu era situatie sa se bata pentru mancare cu acel caine.

Eu daca sunt cu tine undeva da? Si nu mai exista mancare, am o paine, stii ce fac? O impart in doua, iti dau jumate si mie jumate, murim amandoi, dar nu pot sa-ti dau in cap, nu as mai putea manca painea aia. Ca si asa si daca o iau pe toata, tot acolo ajung doar putin mai in colo.
Deci... daca nu am rautate asa fac, mor si gata, ce mare lucru? Dar mor linistit, iar daca ei sunt asa destepti precum zice lumea, gandeau asa, insa repet, nu era asta situatia, deci nici macar asta.

Si pana la urma abstractie de asta asa ca idee, mare chestie sa supravietuiasca ca sa ce? Sa se bata si a doua zi? Chiar nu vad motivatia, pe bune, asta m-am intrebat mereu, ca si aia batrani care stau pe strazi ca au pierdut tot, adica traiesc ca sa se chinuie in fiecare zi de fapt, sau aurolacii ca sa fie scuipati, nespalati, morti de foame, in frig, batuti poate. Insa am auzit ca sunt multi masochisti nedepistati. La mine de ex motivatia de a merge mai departe e proportionala cu calitate vietii.

| Termopile a răspuns:

Nu știu ce să zic e o afirmație puțin sau poate chiar puțin mai mult îndrăzneață, chiar forțată aș putea spune, într-adevăr animalele sunt prieteni buni dar nu pot spune că ar înlocui complet existenta oamenilor, adică imaginează-ți un singur om înconjurat de animale vorbitoare, n-ar mai exista evoluție, specia noastră nu ar mai exista, plus că nu poți trai doar cu animale, deci pot spune că e o afirmație absurdă dacă mă întrebi pe mine. Oricum ar fi super bine să poată vorbi animalele, ar fi un pic ciudat la început până ne-am obișnui cu idea dar după un timp ar deveni un lucru foarte bun, oricum e o chestie SF chestia asta (din păcate).

| Felys a răspuns:

Eu ma inteleg cu catelusele mele si fara cuvinte, doar din priviri, din gesturi.Intradevar sunt foarte bune sa imi tina companie si nu ma plictisesc de ele niciodata