| Mariusflorin2341 a întrebat:

De ce cainele meu fuge mereu de acasa? Cand era mic nu facea asa dar acum ca a crescut cum ii dai drumul din lant cum fuge (il leg deoarece fuge de acasa) am auzit ca e perioada de imperechere dar am auzit ca tine toata primavara nu si vara. Am 2 caini amandoi fug, aceeasi poveste, aceeasi varsta, ce as putea sa le fac (sar gardul curtii si fug) chiar imi era dor de el cand era pui, acum parca e alt caine sad?

14 răspunsuri:
| CataCatalin994 a răspuns:

Nu e sterilizat, nu e dresat, iar gardul trebuia sa fie suficient de inalt sa nu-l poata sari.

| Ineys a răspuns:

S-au facut "bagabonti".

| Violleta2022 a răspuns:

Pe tine daca te-ar tine cineva toata ziua in lant, ai fii fericit?
Pe vreme caniculara nu tii caine in lant, il lasi sa se adaposteasca undeva este racoros, ai grija de el, nu-l chinui, fiindca nici nu caine nu fuge de la stapanul acre-l iubeste si-l trateaza bine, doar cainele oropsit fuge.

| laSoledad a răspuns:

Vrea libertate. Este curios cum este lumea dincolo de gard.

| Alverto a răspuns:

Nu o baga pe Anastasia in seamă
Pentru că nu știe cât de periculoși pot fi câinii, iar din cauza lor "Vezi doamne nu trebuie sa tii ditamai dulăul în lanț, că e un suflet" dar tot tu o sa fi tras la răspundere când o să muște pe cineva
Știu cum e schimbarea asta, sunt ca și niște copii, nu te ai ocupat de ei-fac ce vor

| kaTTsu a răspuns:

Probabil ca e mai rebel si vrea sa-si ia lumea in cap

| Mariusflorin2341 explică (pentru Violleta2022):

In cusca lui este destul de racoros, cusca lui este langa un pom care face umbra si ti-am mai spus de ce l-am legat cum adica nu il tratez frumos?, ce vrei sa-i fac il tratez ca pe un caine normal d-asta l-am legat deoarece facea probleme pe strada.

| Mariusflorin2341 explică (pentru CataCatalin994):

Gardul din partea aceea a curtii este marimea portii deci nu este prea inalt, din acel motiv sare doar pe acolo pentru ca doar pe acolo poate si nu stiu ce sa fac... de sterilizat nu il sterilizez pentru ca am auzit ca moare mai repede si ii se schimba comportamentul si pentru dresaj e prea tarziu plus ca nu am dresat caini pana acum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariusflorin2341):

Hraneste cainele si lasa-l liber, ca altfel iarasi fuge.
Un caine nu face probele pe strada si nu fuge de acasa, daca o duce bine acasa la stapanul lui, doar un caine chinuit, infometat, batut sau tinut in lant, va fugii de fiecare data cand are ocazia.
imi pare rau sa-ti spun, dar nu tratati cainele ala prea bine, de aici si comportamentul lui.

| Mariusflorin2341 explică (pentru Violleta2022):

Si daca ti-asi spune ca il hranesc si ma port foarte frumos cu el si cand se iveste prima ocazie fuge de acasa cu celalalt caine al meu putin mai mare si apoi vine acasa pe la 4-5 dimineata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariusflorin2341):

Am avut caini de cand ma stiu, dar nu i-am tinut in lant si nici nu mi-au fugit de acasa.
Un caine nu fuge de acasa de nebun, ceva nu este in regula acolo.

| Vikaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Am 2 caucazieni si o maidaneza de talie mare,caucazienii nu ii leg pentru ca is prea grei ca sa sara gardul,dar maidaneza poate sa sara, daca nu o tin legata e pericol public, nu tine cont de faptul ca poate fi un om sau alt animal, amenda e destul de scumpa si mai asta lipseste. De educatia ei nu ne-am ocupat, mai mult de ceilalti 2 pentru ca mergem cu ei la expozitii, cu maidaneza nu mergem si am lasat-o mai moale cu educatia, iti pot spune ca pana la 8-9 luni nimic nu i-a lipsit, era cea mai iubita, mai iubita ca ceilalti 2, avea de toate, era tinuta pana si in pat cu noi, ca pe un copil am tratat-o. Pe la 11 luni intrase in calduri si veterinarul nu lucra in perioada aia si sarise dansa gardu, am cautat-o in draci si nu raspundea, abia dupa 3 zile de cautari nebunesti am dat de ea singura si obosita, alea 3 zile au facut-o un alt caine si dupa ce si-a intarcat puii a devenit foarte agresiva, se batea cu cainii de curte si se certa printre gratiile portii cu ceilalti maidanezi, mereu statea dupa noi sa vada daca cumva iesim pe poarta, de 2 ori scapase pe poarta si a sarit la bataie, cu greu am despartit-o de caini.pe la 2 ani am sterilizat-o si s-a calmat, dar pana la 2 ani am tinut-o in lant ca nu se putea altfel cu ea,chiar daca scancea noptile se obisnuise cu lantul. Cu putin noroc am sterilizat-o intr-un final, desii alti pui in afara de primii nu mai facuse, dupa sterilizare a devenit un ingeras. Problema la cainii aventurosi e una hormonala, nu ca ii tine in lant, ca la ei instinctu de reproducere e puternic si nu le mai pasa doar de cotaiala le arde.

| Vikaa a răspuns:

Sterilizarea e singura solutie, asa am facut si cu bagaboanta mea batausa si aventuriera. Urla hormonii in ei, oole jos si sa ii vezi ce se calmeaza.

| aneliram a răspuns:

Dacă sunt în petioada de împerechere, asa fac, se duc după cățeluse.