| anonim_4396 a întrebat:

De ce manca uni animale nu se gandeste ca si ele este ca si noi cu sentiment si emotii? Ma doare inima cand ma gendesc ca sentampla zilnic gravitate asupra lor nu am eu bac si bani si scoala dar nu manc animal

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Sa stii ca ai dreptate. E ceva foarte urat sa mancam niste fiinte care candva erau vii, se miscau, ba chiar posibil aveau sentimente. Dar asta se intampla de mii de ani. Pe vremuri lumea nu prea avea ce sa manance, nu aveau de ales decat sa sacrifice animale, dar acum putem fi mai selectivi. Nu zice nimeni sa ne facem toti vegani sau vegetarieni dar nu avem de ce sa mancam zilnic carne. Eu zic ca odata la cateva zile e ok, asa sacrificam mai putine animale si suntem si mai sanatosi

35 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si salata sufera cand o rupi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asa este din pacat dar nu la fel de mult ca un animal la animal sufera rau

| TimberWolf a răspuns:

Ti-ai facut contul asta ca sa faci pe prostu sau asa esti tu?

| TimberWolf a răspuns (pentru suntserios):

Am spanac baby in frigider, azi cand o sa-l mananc o sa plang ca un copil!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TimberWolf):

Vbeste frumos nu ai de ce sa fi rau de gura

| adryang78 a răspuns:

Păi, în toate picturile rupestre n-am văzut nici măcar o salată. big grin

| Korkodeln a răspuns:

Animale sunt foarte gustoase, de aia, daca ar fi amare si rau, ca ciorile nu le-ar manca nime

| Madaxo97 a răspuns:

Hei, si plantele suferă, chiar dacă nu au gură sa țipe, si ele tot forme de viață sunt. Noi așa am fost programați genetic, sa mâncăm si carne, dinții noștri, incisivii si caninii spun asta. Problema nu este că se mănâncă carne, ci cantitățile, se mănâncă mult prea multa carne în ziua de azi, se face si multă risipă si animele omorâte aiurea.
Si in biblie Dumnezeu a lăsat animele de sacrificiu special pentru a le sacrifica si mânca, mai exact animalele care rumega si au copita despicata,(vaca, oaia, capra), si peștele sau păsările de curte sunt trecute ca si animalele de sacrificiu.
Oricum, si dacă toți oamenii de pe planeta nu ar mai manca alte animale, stai liniștit ca ele oricum se mănâncă între ele, e ciclul vieții, e legea naturii.
Un leu, tigru, câine, pisica, crocodil, hiena, urs, crezi ca poți sa ii treci pe toți la dieta vegană?

| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai puiule?

| UnchiulRamiz a răspuns:

Si te umfli in pene ca nu manci animale? tongue Vezi ca se vede ca nu ai BAC-ul, unii vor citi si nu vor intelege ce ai scris. Fara o ceafa si un mititel la gratar viata e pustie. Ciuperci nu mananci?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Atât timp cât carne-i bună, nu-mi pasă ce simte porcul sau vaca,

| StoicAnalysis a răspuns:

Suntem omnivori ca specie. Adica alimentatia noastra consta in mancare cu origine animala si cu origine vegetala. Nu toata lumea poate trai doar din fructe, legume si verdeturi. Daca tu vrei sa fi vegetarian sau vegan, din partea mea poti sa mananci cata iarba vrei. Dar nu incerca sa ne impui fortat stilul tau de viata si altora.

| Mosotti a răspuns:

Asa e natura, fiecare mananca pe cine poate, si in natura e la fel.
Ca nici animalele alea nu s-ar gandi la tine daca ar vrea sa te manance.

Lasa ca in mod normal animalele sunt asomate inainte de sacrificare, deci nu isi dau seama ce se intampla, deci practic nu sufera deloc, dispar pur si simplu, ce mai conteaza ca mor mai devreme sau mai tarziu, ca oricum mureau pana la urma dar poate mai si sufereau pana mureau de moarte buna.

Deci nu e problema.
Ce sa ma mai gandesc, cand pun 3 bucati de ceafa de porc la prajit si fac mujdei, si cu cartofi prajiti langa, nu ma mai gandesc la nimic.

| LisaJulie a răspuns:

Te poți alătura activiștilor vegetarieni! Oricum vegetarienii trăiesc mai mult

| LisaJulie a răspuns (pentru adryang78):

Oamenii din preistorie nu știau sa practice agricultura, eventual erau culegători și mai găseau ciuperci și fructe de pădure

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Suntmajor

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mai grav daca scrii in halul ăsta.

| darrio2007 a răspuns:

Tu ce mănânci de obicei?

| darrio2007 a răspuns (pentru TimberWolf):

S-a nascut ieri, nu cunoaște problemele vieții.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum scrii si te exprimi nu cred ca ai mai mult de 9-10 anisori

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

Tu nu esti legea naturi tu esti musafir pe parneta animalele e acasa aici se balanseaza intre ele tu nu balansezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

"In primul rand tu folosesti ochelarii incorect!
Perechea aia de ocehalri este"
După cum te exprimi cred că ai nouă anișori Violeto... ocehalri...

Mori cu inteligenții ăștia haha.

Cincisprezece răspunsuri despre preludiu, campionul zilei: o comedie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raman la parerea ca ai doar 9-10 anisori!
Incet si la minte si la bagat in gura, dupa cum afirmi pe alt topic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Părerea ta este una pe cât de nesemnificativă, pe atât de neimportantă. Lăsați aerele de superioritate și învățați puțină smerenie.

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca trebuie sa mai treci pe la școală la orele de biologie pentru ca habar nu ai cum stau lucrurile pe acest pământ.
Legea naturii nu este o persoana, nu suntem eu sau tu sau un animal. Natura este tot ce a lăsat Dumnezeu pe acest pământ, inclusiv si oamenii nu doar animalele, tu te auzi ce spui omule? Cum adică musafiri, deci suntem extratereștrii și am venit pe pământ sa mâncăm animale sau cum? Pământul este casa noastră, si casa animalelor, si a tot ce mai se află pe el, toată lumea e "musafir", si oamenii si animalele si tot dacă stai sa o iei așa.
Pe noi cine ne-a adus aici? Cine ne-a creat? Nu același creator al animalelor, adică Dumnezeu?
Aberezi grav si nu are nicio logica ce spui. Câți ani ai? 12?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

Eti aci cu un scop nu sa manci animale manci mancare sa vezi cum traiesc animale si restul vietuitoare casa ta nu este pamantul daca era ramaneai vesnic aci cum ti-a spus dumnezeul tau dar nu-s e intampla sa fie asa, nvata smerenie, te comporti ostil

| Fatamuntilor a răspuns:

Fiecare isi asuma alegerile!
NU ii judecam pe cei care consuma carne.

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi rămânem veșnic aici omule, aici ne naștem, aici ne îngroapă, doar nu vine si ne ia cu OZN-ul si ne duce in altă parte nimeni. Asta este casa, mea, planeta mea, a noastră a tuturor, poate casa ta este alta planetă, a mea nu, poate tu ești căzut din spațiu sau de pe Marte.
Si cu ce scop suntem noi aici, pe pământ, ia spune-mi si mei dacă ești așa inteligent? Logic ca scopul principal nu e sa mâncăm carne, dar cine vrea, o face, așa a lăsat Dumnezeu sa mâncăm si carne, dacă vrem. Scopul nostru pe pământ e doar sa ne uitam la animale cum mănâncă iarbă și cum se mănâncă între ele pe National Geographic si Animal Planet si atât? Nu stiu la ce filme te-ai uitat, dar te-au spalat rău pe creier, nu mai gândești normal.
Sa știi ca si eu iubesc enorm animelele, stau la țară si am si câini si pisici, si papagali, si păsări de curte(pe care nu le tai sa le mănânc, le țin pentru oua doar), am si un iepure mare de carne pe care il țin de companie, deși aș putea sa il tai sa il mănânc, dar nu vreau.
Eu am zis același lucru ca si fata căreia i-ai dat fundă, că nu trebuie sa consumam așa multă carne, nu deloc, si ea a zis la fel, eu ce am zis greșit? Am zis ca trebuie sa reducem consumul de carne, sa nu mâncăm zilnic ca nu este sănătos, sa nu se mai taie atâtea animale sa se pună pe rafturile magazinelor, unele expirând acolo pe raft si animalul ala a murit degeaba, ca sa ii fie aruncata la gunoi carnea. Te întreb acum, eu la pisică si câine ce dau sa mănânce? Salată de varză sau? Niște animale sunt ucise si pentru a fi hrana la câini si pisici.
Înțelege ca asta e legea naturii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

Ai scris prea mult si ai inceput cu un neadevar, mori, nu ramai mereu aci

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

Câinele este un animal omnivor; nu mănâncă strict carne, poți să îi dai și carne, dar și alte alimente. Pisica este un animal carnivor; dacă nu consumă carne, moare. Tu nu ești o ființă strict carnivoră, de aceea ai privilegiul de a avea o dietă formată atât din produse animale, cât și din legume, fructe etc.

Să consumi carne este o decizie, una imorală, dar totuși o decizie. Spune mersi că ești lăsat să ai o astfel de decizie, deoarece ai conștiința necesară, spre deosebire de animale, care se ghidează mai mult după instinctul de supraviețuire și strict după acesta. Dacă ești mai inteligent sau mai înțelept decât acestea, folosește-ți avantajul pentru a ajuta și a ghida speciile care nu dispun de acest privilegiu.

Scopul general este să fii bun, să păstrezi pacea și să exprimi compasiune. Scopul tău singular, pe care îl deții, nu îl cunosc; tu îl cunoști parțial, depinzând de ceea ce ai trăit până acum.

O zi bună.