| anonim_4396 a întrebat:

De ce manca uni animale nu se gandeste ca si ele este ca si noi cu sentiment si emotii? Ma doare inima cand ma gendesc ca sentampla zilnic gravitate asupra lor nu am eu bac si bani si scoala dar nu manc animal

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Sa stii ca ai dreptate. E ceva foarte urat sa mancam niste fiinte care candva erau vii, se miscau, ba chiar posibil aveau sentimente. Dar asta se intampla de mii de ani. Pe vremuri lumea nu prea avea ce sa manance, nu aveau de ales decat sa sacrifice animale, dar acum putem fi mai selectivi. Nu zice nimeni sa ne facem toti vegani sau vegetarieni dar nu avem de ce sa mancam zilnic carne. Eu zic ca odata la cateva zile e ok, asa sacrificam mai putine animale si suntem si mai sanatosi

35 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, vezi ca se poate sa scrii si corect si inteligibil? happy
Si scopul meu este sa fiu bună, si consider ca sunt, nu fac rău la nimeni si imi vad de treaba mea. Asta e tot ce contează. Ce mănânc sau nu mănânc e strict alegerea mea si nu ar trebui sa intereseze pe nimeni, nici mie nu imi pasa ce mânanci tu, nici ție sa nu îți pese de ce mănânc eu.
Dacă mănânci carne nu esti o persoana rea, e ca si cum ai zice ca dacă dai cu spray de muște si ai omorât muștele si țânțarii esti o persoana rea, pai si ei sunt vietăți nu? Viata lor nu contează? Sa nu mai ucidem nici paraziții cum sunt șoarecii, șobolanii, să ii lăsăm sa ne mănânce câmpurile ca sunt si ei vietăți nu?
Eu vreau sa te fac pe tine sa înțelegi ca dacă esti vegan, nu salvezi planeta in niciun caz, pentru ca plantele tale sa fie pe rafturile magazinelor trebuie sa moară foarte multe vietăți, știi ce se întâmplă pe un câmp, o cultură de legume? Ai fost vreodată? Habar nu ai despre ce vorbești, ca tu sa ai acele legume in farfurie au murit foarte multe viețuitoare, iepuri, păsări si cuiburile lor, broaște, șoareci de câmp, șobolani, cârtițe, insecte, ele nu contează? Ce crezi ca se întâmplă când se da cu ierbicid, azotat, si alte substanțe ca sa îți protejeze tie plantele? Moare tot, dar se pare ca pentru tine nu contează, decat vacile, oile si porcii sa supraviețuiască atât timp cat toate aceste animale mor pe câmp.
Ai impresia ca dacă esti vegan esti mai bun decât noi, dar te înșeli grav, si pentru hrana ta se face crimă! Documentează-te!

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am scris eu prea mult, esti tu prea leneș ca sa citești un paragraf de câteva rânduri si il consideri lung, dacă ce am scris eu e lung, o carte ce mai înseamnă, dacă comentariul meu e lung? Pune mâna si citește si cărți, după sa vii sa vorbești aiureli pe aici. Veganii nu salvează planeta! Înțelege! Si pentru hrana ta sunt ucise o grămadă de animele si viețuitoare pe câmpuri, fiind considerate paraziți, așa ca tot un criminal ești si tu, nu ești mai bun decât un mănâncător de carne cu nimic! Surpriza, ai fost mințit toată viata.
Si da, mori aici pe pământ, aici te îngroapă, doar sufletul pleacă. Si al animalelor la fel.

| Madaxo97 a răspuns:

"Totodată, îmi oferi justificări pentru acțiuni de care nu îmi pasă." - deci oficial ai recunoscut ca nu îți pasă de acele animale si viețuitoare, atât timp cât sunt considerate dăunătoare.
E foarte bine ca îți cultivi singur hrana, si eu fac asta, atât cat pot in gospodărie, am in solar roșii, castraveți, ardei de 3 feluri, brazde de verdețuri, ceapă, loboda, pomi fructiferi in livadă, visini, pruni, meri si caiși, viță de vie, din toate astea pun si conserve pentru iarnă, dar nu aș putea trăi exclusiv din ce cultiv ca aș muri de foame. Am si un mini lan de porumb, pe care il țin pentru fiert. happy
Eu înțeleg ce vrei tu sa spui, dar este imposibil ce vrei, te lupți cu morile de vânt, sunt atatea miliarde de oameni pe pământ, e imposibil sa își cultive toți hrana sa mănânce numai bio crescut de ei, oamenii sunt ocupați, pentru a crește o grădină e nevoie de mult timp liber si efort. Plus ca cei de la bloc chiar nu au cum sa facă asta, nu ar avea unde.
De acord, o dieta numai cu fructe este cea mai puțin dăunătoare pentru animale, nu le face niciun rău, dar nici numai fructe nu putem sa mâncăm, nu este sănătos, întreabă orice doctor, vei avea lipsa mare de vitamine si minerale pe parcursul vieții, poate doar dacă iei suplimente sa compensezi.
Consideri ca dacă nu mănânci animale este un efort spre pace? Fii serios acum, ca pari destul de inteligent sa înțelegi. Cu o floare nu se face primăvară, efortul tău nu înseamnă nimic pentru societate si pentru planetă, undeva acolo animalele tot suferă că esti tu vegan sau nu, si asta nu vei putea schimba niciodată. Trebuie sa accepți, sa te împaci cu gândul, nu vei putea sa convertești oamenii la veganism. Majoritatea nu sunt făcuți pentru asta, cu asemenea disciplină, unii au anumite nevoi mai mari si mai primitive decât alții, de exemplu nu poți sa ii dai unui muncitor pe șantier sau cuiva care a muncit toată ziua si e rupt si sleit de puteri, sa vi sa ii pui o salată sau fructe la masă, omul ăla are nevoie de o masă corectă cu alimente din toate categoriile, inclusiv carne, alături de legume si ceva carbohidrați.
Una peste alta dacă e sa o luam biologic, si noi tot un fel de animale suntem, mamifere, deci e normal sa mai avem si instincte primare pe care sa le ascultam, când vine vorba de mâncare mai ales, de ce sa ne abținem? Faci un efort pentru ce? O viață avem până la urmă si mâncarea e una din cele mai bune părți, plăceri ale vieții, pentru ce sa ne abținem, ne face cineva statuie dacă suntem vegani?

Anyway, eu susțin o dietă echilibrata cu câte puțin din toate, cum am mai spus, un om sănătos la cap si fizic nu înclină spre fanatism de niciun fel, iar mâncarea nu e singura lui preocupare. Tu esti vegan fanatic, sau fruitarian ce esti tu, ceea ce ma face sa pun semnul egal = între tine si un mâncător de carne la fel de fanatic, nu esti cu nimic diferit, e doar în capul tău asta, ca esti mai bun, ca faci eforturi, etc, dacă te face sa te simți mai bine, fa in continuare ce faci, e treaba ta.
Trebuie sa existe un echilibru in toate, nu contează ce mănânci atât cât contează cantitățile.

| petredanescu a răspuns:

Pai nu mai bine inveti tu ceva gramatica, inainte sa o aburesti cu smerenia?
Vad ca mananci si litere...

| Dianaa38 a răspuns:

Draga anonim_4396,
In mod obisnuit, sunt o persoana care vorbeste cu compasiune tuturor oamenilor pe care ii intalneste. Insa, am remarcat ca oamenii veninosi (ca multi dintre cei care ti-au raspuns la intrebare) inteleg mai bine limbajul cinic, asa ca o sa-l folosesc si eu, poate o sa inteleaga mai bine.

Opinia mea este in felul urmator - toti cei care nu sunt vegani se regasesc in una dintre urmatoarele categorii:
- Ignoranti
- Superficiali
- Alergici
- Aroganti

1. In categoria Ignoranti se regaseste majoritatea oamenilor. Adica - cei care efectiv nu au studiat si s-au educat singuri cu privire la felul in care aceste animale traiesc si sunt tratate in fermele industriale. Cei care nu au verificat de unii singuri nicio sursa stiintifica legata de ceea ce simt si experimenteaza aceste animale cand sunt stresate, abuzate, maltratate, cand progeniturile lor le sunt luate anual la cateva zile de la nastere ca oamenii sa consume lapte si lactate (da, asta experimenteaza fiecare vaca si vitelul ei anual pana cand vaca ajunge la 5 ani si este considerata un rebut, desi ele traiesc 20 de ani), in final, experimenteaza moartea.
Acesti oameni efectiv nu stiu ca puii masculi de gaina din industria cu pui si de oua sunt ucisi de vii (da, de vii!), la gramada, in tocatoare de carne sau chiar aruncati in niste saci cu sutele si lasati sa se sufoce singuri.
Acesti oameni nu stiu ca una dintre cele mai raspandite afectiuni
in fermele de pui este salpingita, adica inflamatia si infectia canalelor unde se formeaza oul si circula oua spre iesire. Pentru ca aceste gaini fac mult mai multe oua decat corpul lor este capabil sa faca. In natura, o gaina normala, neprogramata genetic, face oua rar. Eu am aflat despre aceasta boala si cum se trateaza (cu antiinflamatoare, antibiotice, operatie daca primele nu reusesc stoparea infectiei si microcipare cu hormoni pentru stoparea ouatului), cand propriul meu porumbel s-a confruntat cu asa ceva. Dar majoritatea oamenilor nu au auzit de aceasta afectiune. Tin sa precizez ca este o afectiune foarte, dar doarte dureroasa!

In aceasta categorie intra si cei care nu au verificat nicio sursa stiintifica legata de capacitatea oamenilor de a trai si prospera cu o dieta bazata pe plante, experienta unor oameni trust-worthy care sunt vegani de zeci de ani sau nu au avut propria lor experienta de a fi vegan. Pana la urma, de ce sa ia problema in propriile maini si sa verifice veridicitatate posibilitatii de a prospera cu o dieta vegana, cand este mult mai usor sa casti ochii la unul si la altul si la minciunile lor, nefondate stiintific si sa crezi ce ti s-a prezentat toata viata, ca "asa a lasat Dumnezeu, chipurile".

2. In categoria Superficiali intra din nou o portiune insemnata de oameni. Acestia sunt oamenii care sunt educati si au fost informati cu privire la capacitatea animalelor de a experimenta durerea, de a experimenta afectiune fata de progeniturile lor s-a.m.d. De asemenea, au sau au avut contact cu oameni care sunt vegani si au, practic, dovada vie ca este posibil asa ceva. Superficialii sunt oameni buni si blanzi in esenta lor, care niciodata nu ar face rau unui animal cu propria lor mana, unless ar fi fortati de soarta.
Dar... pentru ei papilele lor gustative sunt mai importante decat suferinta unui animal aflat departe de ei, intr-o ferma. Pentru ei este mai important sa arate bine intr-o haina de vulpe sau chinchilla si sa atraga atentia tuturor decat suferinta unul animal. Pentru ei este mai important sa poarte pantofi Jimmy Choo de piele si sa primeasca felicitari din toate partile, decat suferinta unui animal. Pentru ei este mai important sa aiba botox si sa nu aiba riduri, decat suferinta crunta a mii de soareci care sufera 4 zile si fiecare organ le cedeaza pana mor si se sufoca ca loturile de toxina botulinica sa treaca testul sigurantei.
Acesti oameni au in general ca principale bucurii in viata mancatul, imbracatul sofisticat ca sa atraga atentia celorlalti (o viata fara validarea celorlalti este ceva de neconceput pentru ei), un exces acordat felului in care arata, practic principala lor bucurie in viata este data de corpul lor, pentru ca se considera mai mult un corp decat spirit si sunt foarte legati de existenta de pe Pamant.
De asemenea, sa fii vegan implica un efort mai mare decat a fi omnivor sau vegetarian (strict legat de informare si citire a etichetelor, pentru a te asigura ca ai toate proteinele necesare zilnic), iar ei chiar nu vor sa faca acest mic efort tot timpul
De asemenea, superficialii au o frica deep-down ca o dieta bazata pe plante nu este completa pentru corpul lor, cum sunt bombardati din toate partile cu astfel de informatii. Si sa nu uitam ca acestia se identifica foarte mult cu corpul lor, asa ca orice potential atac asupra corpului ii determina sa se gandeasca de doua ori.
Partea buna la oamenii din aceasta categorie este ca, in general, consuma mult mai putina carne si lactate decat ceilalti, tocmai pentru ca sunt constienti de tot lantul alimentar si sunt preocupati si de sanatatea corpului lor. As fi cea mai fericita daca aceasta categorie de oameni ar deveni predominanta pe planeta.

3. In categoria Alergici sunt oameni care au realmente o alergie fizica la urmatoarele, toate la un loc: soia, nuci, migdale, gluten, toate leguminoasele. Cand asta se intampla, este foarte greu pentru acestia sa traiasca cu o dieta vegana si chiar nu trebuie sa se simta vinovati ca nu au de ales decat sa urmeze o dieta traditionala.
Insa, hai sa fim sinceri si seriosi - cati dintre oameni au alergie la toate acestea la un loc? Raspunsul este extrem de putini.

4. Categoria Aroganti este categoria cea mai de temut pe aceasta planeta. Personal, cand vad un arogant, fug mancand pamantul. Iti recomand sa faci la fel.
Arogantii sunt cei care sunt capabili cu propriile lor maini sa ucida un animal si asta nu pentru a-i curma suferinta. Si nu ma refer la cei care lucreaza in sacrificarea animalelor pentru ca nu au gasit un job mai bun. Ma refer la cei care, de exemplu, sunt vanatori si au o placere din a vedea animalele suferind si murind sau chiar nu simt nimic vizavi de aceasta situatie. Acestora nu le pasa nici cat negru sub unghie daca animalele simt ceva. Daca legea le permite, vor fi foarte fericiti si impacati sa ucida orice animal, pentru ca le hraneste un sentiment de putere si dominare a fiintelor mai slabe.
Cei care sunt capabili sa ucida un animal cu mana lor (si asta nu pentru ca lucreaza la un abator pentru ca nu au gasit alte optiuni profesionale) si sa vada cu ochii lor frica si suferinta din ochii animalelor (practic sa se deconecteze de la propria lor inima si empatie), vor fi cruzi cu oamenii din viata lor pe parcursul intregii lor vieti, tocmai pentru ca au capacitatea de a se deconecta de la propria lor inima si de a nu simti. Arogantii sunt self-absorbed, totul este despre ei, numai ei conteaza pe lumea asta. Pentru majoritatea arogantilor, familia conteaza doar daca le satisface niste nevoi, precum - de a nu fi singuri in viata (pentru ei familia si copiii sunt o asigurare de viata pentru pensie sau cand ar deveni bolnavi). De asemenea, familia nu trebuie sa-i aduca intr-o lumina proasta - acestia trebuie sa aiba cele mai mari succese din punctul de vedere al societatii. Daca o fac - adica sa-i aduca intr-o lumina proasta, vor decadea din drepturi, unless au nevoie de ei, desigur, pentru asigurarea de viata.