| Eclectica a întrebat:

Exista anticoncepionale pentru cateluse?
As vrea sa-i dau catelusei mele vreo 3-4 luni pana s-o sterilizez. E corcitura, cred, intre maidanez si ceva pechinez, talie mica, 4-5 kg. A intrat de ieri in calduri.
La cat timp intra in calduri si cat tine?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Da exista.
Ori vaccin, ori pastile dar amandoua sunt destul de periculase ( sunt bombe hormonale), catelusa mea a facut piometru ( inflamarea utetului), de la acele vaccinuri si ar trebui sa o castrez ( operatie) de urgenta ( daca mai stateam o zi cu ea, murea).
Dar acele pastile si vaccinuri se fac inainte de a intra in calduri cu cateva luni, deci momentan nu ai ce sa ii faci decat sa o pazesti.
Catele intra in calduri din 6 in 6 luni cu o durata +/- 21 de zile, perioada optima de imperechere, adica cand o sa doreasca sa se imperecheze e in jurul zile de 9-14 de la prima zi de mestruatie.

4 răspunsuri:
| Eclectica explică (pentru LaLaura):

Multumesc pentru raspuns. Sigur o s-o sterilizez chirurgical, voiam doar sa nu se mai chinuie astea 3-4 luni pana pot s-o operez. Merci!

| LaLaura a răspuns (pentru Eclectica):

Da, stiu cum e, si e foarte greu, se chinuie cainele dar o te chinui si tu.
Totusi ai putea sa te duci la un veterinar sa intrebi, eu i-am facut ultimul vaccin acum 5 ani, poate sa mai schimbat ceva si poate acum exista si poti sa ii dai in perioada asta.

| Eclectica explică (pentru LaLaura):

Clar nu-i fac injectie din aia, face puroi in uter. Credeam ca exista ceva pastile mai blande. la pisica asa am procedat 2-3 luni pana am sterilizat-o si am crezut ca e posibil. E sfarsit de saptamana si aici unde sunt nu am acces la veterinar...

| LaLaura a răspuns (pentru Eclectica):

Imi pare rau, poate rezolvi ceva pana la urma si poate sunt pastile si pentru caini.