| shacoAP a întrebat:

Hei! Sunt baiat, am 17 ani si as vrea sa stiu daca pot face bani de acasa lucrand la ceva. Nu am pretentie la sute de dolari, dar sa fie acolo macar cat o alocatie. Vreau sa incerc sa fiu cat mai independent din punctul asta de vedere. Ma pricep sa fac logo-uri in Photoshop, bannere, afise, as putea face traduceri engleza-romana si invers, as putea face transcrieri ( de exemplu de pe poze in word sau ceva de genul). Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, va rog mult.

5 răspunsuri:
| LuciWv a răspuns:

Daca te pricepi la PhotoShop poti scoate ceva banuti insa nu cred ca poti sa te intretii de pe urma photoshopului, cat despre tradus avand in vedere ca la 2 click uri distanta este googletranslate punct mort.
Te poti angaja la un magazin de exemplu, se face un fel de contract si daca ai peste 16 ani poti lucra 6 ore daca nu ma insel, am avut o prietena care a lucrat ceva timp intr-un magazin, 6 ore dupa scoala si salariu de 900 de lei insa a trebuit sa renunte la job pentru ca era prea solicitant, de la liceu pleca la magazin si ajungea la 10 seara acasa obosita...
https://www.youtube.com/watch?v=VtCJXLodN40 uite ceva insa pentru photoshop, stiu ca sunt multe siteuri unde poti face lucrari originale si sa castigi bani din ele insa daca nu te stii prea bine nu iti recomand.

| ziftode a răspuns:

Http://freelancer.com
iti treci ce skill-uri ai si o sa primesti oferte de job
mai e o solutie, sa "inghiti" reclama - adica sa intrii pe bannere, sa te inregistrezi, sa para ca esti un client "valid", asa ca cei care ti-au dat de lucru primesc un comision de reclama, insa nu mai stiu site-uri, nu m-au interesat, cica, ca ai putea face 500$ pe luna insa in realitate muncesti din greu mai mut de 8h pe zi pentru banii aia, daca te intereseaza cauta pe google!

| AndreiMarin499 a răspuns:

E destul de greu și eu acum cațiva ani am încercat așa ceva dar nu mi-a iești abia daca faceam 3-5 euro o data la pe luna.

| Bondarel99 a răspuns:

Traducerile se plătesc bine, dar dacă ai fi traducător autorizat. Pt asta trebuie sa săi un examen.

| shacoAP explică (pentru ziftode):

Am cont pe site ul asta dar la fiecare job trebuie sa licitezi, si cel care a postat jobul alege unul in functie de review-urile acelora care au licitat. cand esti la inceput e greu