| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU happy. Am o mica mare problema laughing. Am un papagal nimfa galben. si acesta a scapat si acum este in pomul din fata blocului. sta acolo de ieri seara. Acum tipa, probabil ca ii este foame sad. Ce sa fac sa il ajut..am incercat sa il dau jos de acolo dar nu pot pentru ca este prea sus,insa il vad. Cred ca este speriat, ca nu se misca din locul acela, insa se uita in jos cand vede oamenii pe strada. Ma puteti ajuta puppy dog eyes? sad

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca l-ai tinut in cusca, incearca sa-i pui cusca cat mai aproape, cu mancare in ea si cu usita mica deschisa.Nu incerca sa te apropii prea mult, ca ar putea fugi din nou.Eu am legat o bucata de lemn la capatul unei sfori, pe care am aruncat-o peste o creanga din apropierea lui.Cand a ajuns jos capatul cu buc de lemn, am legat cusca si am tras de capatul celalalt, pana cusca a ajuns in apropierea lui.A intrat si in timp ce manca, am dat drumul custii in jos.Depinde si de tipul pomului.Bafta!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Mare problema!--- fiica mea n-a reusit sa-si recupereze nimfa scapata afara( era mai sperioasa, mai salbatica)
Daca a ta este blanda, obisnuita cu tine si vocea ta, incearca s-o recuperezi plasandu-i colivia la vedere( in raza ei vizuala) si vorbeste-i (ca sa-ti auda vocea)--- poate, poate, vei reusi!

Răspuns utilizator avertizat
| frikk a răspuns:

Urca in pom si ia-l. daca il vezi ca incearca sa fuga sa ai la tine mancarea lui preferata big grin asa il ademenesti cel mai usor.succes.

| frikk a răspuns:

Suna la pompieri devil

| naoko a răspuns:

Ia o oglinda si cand bate soarele in ea bagai lumina in ochi ca merge, am incercat si mi-am prins papagalul. FUndaa?