| Emilia2499 a întrebat:

Heyy, azi am gasit in curte la bunica un pui de bufniță pe jos. Are doar puf si nu stie sa zboare. Nu vreau sa il las sa moară. Mama lui nu stiu unde ar putea fi, m-am uitat astazi pe geam si nu am vazut nimic. Ce as putea sa ii dau de mancare? Bunicul mi-a spus sa ii dau carne fiarta dar nu stiu daca e bun pentru ea acum ca inca este micuta. Voi ce ziceți?

4 răspunsuri:
| Bariel a răspuns:

Insecte, viermi

| Yuoia a răspuns:

Unde te-ai uitat tu pe geam? Bufnitele stau in copaci, in scorburi. Nu pe peluza bunicilor.

| Emilia2499 explică (pentru Yuoia):

M am uitat pe geam exact in livada in care am gasit puiul. Acolo am vederea.

| Alive99 a răspuns:

Apoi coboara din casa si cauta copacii batrani,aia sunt preferatele lor dar si dupa cuiburi,unele specii fac si cuiburi.
Ideal ar fi sa il intrebi pe bunicul tau daca puiul a ajuns la perioada in care poate zbura, pentru ca daca despre asta e vorba, puiul ar putea fi la o oarecare distanta mare de casa. Daca nu a atins acea "varsta", cuibul este in apropiere, poate chiar in podul casei. Cerceteaza maine.