| TropicalSun a întrebat:

Heyybig grin

De ce majoritatea oamenilor prefera un caine in locul unei pisici?
De ce cainii sunt considerati mai destepti ca pisicile? Pisica mea a invatat trucuri pe care un caine le poate invata f greu :-s
De ce totusi nu dati o sansa unei pisici in locul unei potai? Un animal dal( daca mai e si mare) te poate musca, trebuie sal speli (bleah) si, sa fim seriosi, nu ai viata prea buna cu un caine la apartament!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate! Sunt unele pisici care sunt inteligente foc! Sun unii caini care nu sunt cuminti, dar dupa cate spui tu acea pisica ar trebui sa fie inteligenta, un caine poate invata usor (sunt caini care nu pot invata usor) si pisicile pot sa invete si ele trucuri...Am avut o pisica Kesha! Imi aduc aminte de ea cu drag, deoarece era foarte desteapta si manca din acelasi castron cu cainele meu.Cand ma duceam la bunici il loam si pe caine si pe pisica cu mine, dar intr-o noapte cainele meu a aparat-o pe pisicuta, pentru ca cainele si pisica s-au luptat cu un caine lup mare de la vecini care scapase. Felictari ca ai o pisica inteligenta! P.S.Cainele meu poate sa mearga in 2 labute mult timp si in acelasi timp poate sa se si invarta, insa pisicuta mea se ascundea foarte bine in locurile din fata noastra(se camufla).Pup!

24 răspunsuri:
| Edy50 a răspuns:

Pai cainele e folosit la paza la curse chestii si fuge mai bine ca o pisica asa cred eu

| pikaღ a răspuns:

Mie imi plac pechinezii nu cainii mari pe cei mari chiar ii detest dar eu stau la tara si imi este mai usor sa am grija de el, in plus am si trei pisicute dragalase foc si le iubesc foarte mult

| YouNoob a răspuns:

Avand in vedere intrebarea pot declara linistit ca un caine poate fi mai inteligent si decat un om care are o pisica! lol

| KinoAndreea a răspuns:

Cainii macar nu te zgarie atunci cand incerci sa-i mangaii (si daca uni zic ca musca ei bine e din cauza ca unii sunt fricosi, ca nu stiu ce vrei s ale faci), si cainii nu acum te iubesc si apoi nici nu vin cand ii strigi sau apoi dau sa te muste sau zgarie... Si cainii la batranete nu dorm 8 ore pe zi + noaptea ( cum face pisica de la bunica mea), ci ei inca se mai joaca cu tine si am vazut asta in catelusa care am avut-o.
Si aoleo! da tu cand te speli nu mai e bleah? laughing In finehee hee
NORMAL, sa-l speli sa fie curat, la fel cum faci si cu tine, si sorry dar si pisicile trebuie spalate ca atunci cand vin de afara de prin noroi, nisip nu cred ca e de ajuns doar sa o perii.Trebuie si pisicle spalate din cand in cand si arata blana lucioasa ca la catei.

| Marys9 a răspuns:

O pisica dupa 3 zile, de exemplu daca ai murit(Doamne feri), te mananca, dar un caine ramane cu tine, si te pazeste!
Pisica nu te pazeste! ea fuge la pericol, cand cainele ramane langa tine orice sa-r intampla:*!

| drhotzu a răspuns:

Pentru ca un caine poti sa il inveti sa faca ce vrei tu cand vrei tu... o pisica poti sa o inveti sa faca ce vrea ea cand vrea ea...

| CeaCuMasca a răspuns:

Asta e parerea ta.Si aia e pisica ta.Majoritatea pisicilor nu o duc bine cu inteligenta, iar excesul de afectiune cand le e foame ma scarbeste.Personal.Nu cred ca pisica ta e mai inteligenta ca un caine.Cainii invata trucuri complexe, ajung sa te inteleaga si sa creeze o conexiune cu stapanul.Nu ai avut niciodata un caine, nu-i asa? Altfel nu ai vorbi asa despre ei.Nimeni n-a zis ca pisicile sunt 0 barat, dar nu se compara cu cainii. Pisicile sunt inutile, un caine te apara pana la moarte. Aproape niciodata nu isi musca stapanul, pe cand pisica daca o mangai putin iti jupuie fata.Nu toata lumea sta la apartament, de fapt chiar multa lume sta la casa si se bucura de un caine.Deci,in concluzie, un caine este nu doar extrem de inteligent, dar este si afectuos si util.Nu poti sa intelegi asta daca nu ai avut un caine cu care sa fi creat o conexiune speciala.Si, in fond, daca majoritatea persoanelor se bucura mai mult de prezenta unui caine, de ce ai vrea sa li se acorde o sansa pisicilor? Pisicile sunt individualiste, asta e cuvantul.Un caine traieste pentru stapanul sau.Plus mai este si placerea de a iesi cu el afara, a te juca cu el, a-l duce cu tine peste tot. Pisica nu o poti tine decat in casa.Cu cainele te duci la munte, la alergat, iarna te joci cu el in zapada, daca mergi cu cortul iti ofera protectie, e un fel de om caruia i s-au sters defectele.Stii ca nu te-ar putea trada, fiindca in tot ce face tine cont de tine.Pe cand pisica tine cont doar de ea.

| razvan5981 a răspuns:

Cainele te apara de hoti si anunta cand intra musafiri dar pisica tine de urat oamenilor. Sunt si caini destepti ca ciobanestii germani care trebuie sa ii iei de mici sau draguti ca bisonii(care tin si iei companie). Dar sunt si pisici destepte ca birmanezele.Si in privinta (De ce cainii sunt considerati mai destepti ca pisicile? Pisica mea a invatat trucuri pe care un caine le poate invata f greu :-s) ce caine se poate sui pe gard ca o pisica. Oricum, depinde de preferinte.

| MyBrownEyes a răspuns:

Eu am 2 pisici si 1 o catelusa si imi plac la nebunie toate 3 nu sitiu ce masi face fara ele dar de exemplu o prietena de amea nu suporta pisicile spune ca sunt lingusitoare si ca stau langa stapan doar pentru ca le da de mancare dar nu e deloc adevarat sunt foarte afectuase la fel ca si caini.
P.S:Caini sunt mult mai greu de educat si ingrijit decat pisicile pisicile sunt aproape independente.

Sper ca te-am ajutat...

| NuSeZiceANONIM a răspuns:

De ce ii faci potai?

in primul rand spune-ne si noua ce trucuri a facut?

Si spune-mi un film de succes cu pisici
adica ce poate face o pisica intr-un film, nu poate face aceleasi trucuri!

uneori cainii musca, dar pisicile zgarie, si unele nici nu stau sa pui mana pe ele, cum sa te joci cu asa ceva?

Cainii sunt cei mai buni prieteni ai omului!

este vreo pisica carea a stat in gara 12 ani?
Nu, a fost un caine-
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hachikō

mai am mii de motive, nu pot acum sa le spun pe toate...

| DSabb a răspuns:

Pisica este doar o companie in timp ce cainele este folosit la paza, exista cainii dresati special pentru oameni orbi care au grija de ei, caini folositi in politie, caini de vanatoare, caini de companie. Caini sunt mult mai dragalasi si jucausi decat o pisica. Adica cu un caine poti merge la plimbare cu o pisica nu poti. Eu am 2 catelusi dresati de mine. Si nu mi-a fost deloc greu sa ii dresez sa faca ce vreau eu de exemplu stiu sa stea cuminti, sa aduca chestii (mingea), dimineata vin la patul meu si ma trezesc sa le dau drumul afara nu fac in casa nevoile, fac piruiete in doua labute, latra la comanda, merg taras si multe multe altele! Pentru mine este simplu sa am grija de ei. O pisica nu poate sa faca atatea lucruri minunate. Am avut si eu una si nu facea decat sa doarma, sa toarca si sa manance si sa doarma iar. Cu cainii mei nu ma plictisesc niciodata sunt foarte inteligenti si cuminti.

| NuSeZiceANONIM a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Bravo, ai caracterizat si pisica si cainele excelent!

Te felicit pentru asta!

| NuSeZiceANONIM a răspuns (pentru YouNoob):

Lool, ai mare dreptate

| DSabb a răspuns (pentru razvan5981):

Eu am un caine de 3 ani care se urca pe gard mai ceva ca o pisica iar gardul este destul de inalt.hee hee)

| TropicalSun explică:

D
de ce sunteti rai? si da, am avut caine! pur si simplu nu imi plac intr-atat de mult pe cat plac pisicile. si ok, nu toate pisicile, dar pisica mea e speciala- pentru mine si familia mea. Nu ma judecati pentru ca sunt de alta parere.si Aarus, DACA ai fi avut pisica/nu mi-ai spune fraze jignitoare! Vad ca toata lumea e impotriva mea...eu am pus aceste intrebari ca sa mi se raspunda la ele, nu sa fiu eu criticata ca de ce nu suport cainii

| dodicuta a răspuns:

Da,unii caini sunt foarte destepti dar unii nu.La fel si cu pisicile.Si mie imi plac pisicile mult am trei si toate au facut 3-4 una de doua ori.Dar fug de mine. Daca ma du sa le mangai ma zgarie.Din cate am doar 2 ma lasa sa le mangai.Am si doi caine de cativa ani, dar doaranul trecut nu mai mau latrat dar am avut un caine care a murit, cel mai destept dintre toti.Era mare dar foarte bland. Daca veneau hotii nu puteau nici macar sa intre in curte.
P.S. stau la curte.

| urgentr a răspuns:

Eu am avut pana acum foarte multe pisici si am si vazut multe pisici dar numai 2 mi s-au parut diferite,adica mai inteligente. Aveam un motan, rasa Angora Turceasca care venea peste tot dupa mine pe unde il chemam, daca ii aratam ceva de ex un scau sa sara, sarea.ii placea sa se aseze langa mine si sa toarca, si doar atat facea.Si cealalta pisica care e fata lui, facea aceleasi lucruri numai ca ne si jucam intr-un fel.De exemplu:fugeam si ea fugea dupa mine, sau ma ascundeam si venea dupa mine...dar atat numai.In schimb, in timp ce am avut pisicile astea aveam si niste caini care erau de 100 de ori mai afectuosi si sareau,mergeau in lesa,aduceau aportul,executau comenzi(da labuta, sezi), mergeau dupa mine oricat(nu ca pisica numai cativa metri), erau mai pufosi, mai curati.Pe pisici nu poti sa le speli.Deci cainele e mai bun ca o pisica, dar nu zic ca nici o pisica nu e buna, e si ea buna happy Si nu le mai zi la ceilalti useri daca si-au dat parerea ca sunt nesimtiti si bla bla ca in fond tu i-ai intrebat si ei nu au jignit pisicile, tu ai zis de caone ca e naspa si bleah si ca nu ai viata prea buna cu un caine. poti sa ma critici dar asta este parerea mea.winking

| luckwelt a răspuns:

TropicalSun o sa-ti povestesc un caz real care mi s-a intimpat chiar mie:Iarna trecuta am avut ciobanesc german dar a murit deoarece intr-o zi m-am dus in padure sa ma joc cu el si am dt nas in nas cu un lup infometat ciinele meu sa luptat cu lupul pina la ucis dar era si ciobanescul german plin de rani l-am dus la veterinar si mi-a spus ca are rani foarte grave si nu va mai putea supravietui.Deci acum ti-am demonstrat de ce caini sunt considerati mai inteligenti si mai desteptri decat pisicile caci daca eram cu o pisica ea ma lasa balta si fugea.

| LiliJB a răspuns:

Hello! Caini sunt mai destepti pentru ca ei pot fi caini de paza, cainii politistilor, cainii ponpierilor, cainii gandesc mai bine si retin lucrurile mai usor adica sunt dresati mai repede.Ai vazut tu pisici de paza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KinoAndreea):

Cainele meu se joaca muscand(de fapt nu musca doar se face!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze pentru greselile gramaticale!

| KinoAndreea a răspuns (pentru LiliJB):

Adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| shhhs a răspuns:

De fapt, pisica este cel mai raspandit animal de companie din lume. Deci mai multa lume prefera o felina decat un caine.