| EGGc a întrebat:

Mi-am luat un peste betta acum 3 luni, în prima luna totul oke, în a doua începea să scuipe mâncarea si sa o mamance iar dupa. Am întrebat prieteni care au pești si mi-au zis ca e totul oke, atata timp cat mănâncă. Azi i-am curățat apa (asta implicând si curățarea acvariului) si dupa ce l-am pus iar in acvariu am observat ca se lasă in jos (de obicei este foarte energic după ce schimb apa), înoată într-o parte și de ridica la un interval de timp sa ia guri de aer (si atunci înoată foarte greu până sus). Am observat acum câteva zile ca se "scarpina" de incalzitorul de apă (acum credeam ca se joaca) dar nu de observa nici o schimbare pe suprafață sa (Nu s-a decolorat, nu are pete si nici inotatoatele rosiatice). Ce am mai observat e ca apa era tot mai curata când o curatam, nevoile si le făce pe incalzitor (negre), nu isi prea mai deschide inotatoatele (acestea par totusi intacte), era mult mai anxios decât normalul (se ascundea imediat cum vedea mișcare ) si nu mai încerca să prindă hrana (totusi o mânca până a doua zi de jos).

4 răspunsuri:
| TheWolfOficial1 a răspuns:

Hmmmm. Faza cu scuipatul cred ca e destul de normala, si al meu facea asa, dar despre celalalte lucruri...
De ce nu intrebi la un magazin de unde se pot cumpara pesti betta? am avut si eu unul cu simptome de genul, la un momentdat, de pe o parte, nu s-a mai ridicat. Iti recomand sa te duci sa intrebi, sa vezi ce iti spune omul de acolo. Daca e bolnav e posibil sa fie ceva ce ii poti adauga in apa pentru a il face bine.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, sper sa fie bine.

| VasileEmilia a răspuns:

Mai exista alti pesti in acvariu? Fiindca este recomandat ca betta sa stea singur

| EGGc explică (pentru VasileEmilia):

Este singur în acvariu, are si locuri unde sa se ascundă (deoarece am citit ca fara ele devine anxios), este singurul peste pe care il am.

| EGGc explică (pentru TheWolfOficial1):

Magazinul de unde l-am luat este la 2 ore distanță iar in alt loc nu se poate cumpara pești (in general). Sâmbătă ma voi duce iar in acel oraș doar ca imi e frica sa nu reziste până sâmbătă.