| Alex13444 a întrebat:

Săli! Am un pui de pittbul si vreau sa il fac sa fie rau, dar fara sa ii tai urechile sau coada, ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| xFlo a răspuns:

Cred ca doar il vei chinui happy Lasal in pace, oricum pittbuli sunt agresivi, e specific rasei lor

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alea cu taiatul cozii si a urechilor este o idiotenie! Mai mult, Legea 205 din 2004 modificată și completată prin legea 9 din 2008, prevad ca este interzisa si pedepsita cu inchisoarea mutilarea cainilor. Sunt persoane care, la cerere si contracost, fac asta dar este ilegal si o fac pentru bani. Risti inchisoarea.
Coada joacă un rol foarte important în viața unui câine. Ea a fost creată cu un scop bine definit de natură. Spre exemplu cu ajutorul cozii câinele își exprimă starea de bucurie, mânie, poți ști dacă se pregătește să atace sau dacă este supus. De asemenea coada joacă un rol important în orientarea animalului precum și în menținerea echilibrului, iar când îi este frig îl ajută să își reducă pierderea de căldură din organism prin acoperirea zonei perianale.
Cuparea urechilor este iarasi o cruzime inutila. Nu ajuta cu nimic.
Inrairea cainelui se face prin dresaj.
Uite cateva filme cu dresaj: http://p.pw/bajAce

| annaxz a răspuns (pentru xFlo):

Fiecare caine are instictul de a fi agresiv, tu doar trebuie sa i stimulezi caracteristica rasei. Pittbuli pot fi caini foarte blanzi si calmi. Din punctul meu de vedere consider ca niciun caine n-ar trebui sa fie agresiv. Oricum isi va apara teritoriul si stapanul, indiferent de situatie, asa ca nu vad rostul placerii asteia meschine "sa-ti faci" cainele agresiv.