| AndreiAnde a întrebat:

Mi-am luat de ceva vreme 2 hamsteri (mascul si femela) dar nu sunt sigur cata hrana sa le dau pe zi, ar avea ceva daca as umple bolul cu fructe si mancare specifica pentru ei, ca sa se serveasca toata ziua cand vor sau pentru doua zile (daca le ajung)?

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Le poti umple bolul, fiind doi.Ei vor știi din instinct catt să mănânce pentru a-și asigura o hrănire adecvată și a beneficia de vitaminele esențiale care să-i mențină sănătatea.
Doresti sa stii ce e bun si ce nu e bun pentru hamsteri?

4 răspunsuri:
| theodorafemme2001 a răspuns:

De obicei, scrie cata mancare sa le dai pe cutia cu hrana. Cred ca o lingura-doua pe zi le ajunge!

| AndreiAnde explică (pentru DenissaRoxana):

Da as cam vrea sa stiu ce e bun si ce nu e bun...

| DenissaRoxana a răspuns:

Legume: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
Fructe: banane, mere, nuci, caise;
Carne: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
Alte alimente: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.
Interzise: migdale, seminte de fructe (mar, struguri).
Interzise: rosie, usturoi, ceapa, avocado, cartof crud, vinete, mazare cruda, fasole boabe, rubarba, praz, pepene rosu, varza in cantitati mari.
Interzise: citrice (lamai, portocale, grapefruit).
Interzise: carne de porc, branza sarata sau grasa.
Interzise: cacao, ciocolata, prajituri, cipsuri, mezeluri, muraturi, inghetata, conserve, alimente procesate, alimente dulci, alimente sarate.

Bafta!

| AndreiAnde explică (pentru DenissaRoxana):

Multumesc! big grin