| Ciobanu_Andrei_1990 a întrebat:

Salut, am un catel ciobanesc si nu latra, nu face nimic. Stie cineva cum aș putea să-l fac rau?

Răspuns Câştigător
| KKronstadt a răspuns:

Cainele ciobanesc nu latra aiurea, ca toate javrele. Este un caine teritorial, care latra numai atunci cand prezenta lui fizica nu-si face efectul, iar el stie asta. Nu trebuie sa-l faci rau. Cainele ciobanesc este inteligent si nu-si consuma energia aiurea. Acum o luna, am adus la terenul unde vreau sa-mi fac o casuta, o catea ciobanesc corb in varsta de un an. De saptamana trecuta a inceput sa realizeze ca terenul nostru este si al ei, apoi "s-a activat". happy Nu latra aiurea si nu agreseaza copiii sau persoanele pe care le insotesc in gradina. Ai rabdare. Nu trebuie sa-l dresezi, daca este un ciobanesc adevarat, pentru ca au in sange spiritul de aparare al stapanului si al teritoriului.

2 răspunsuri:
| Anr_Andrei_1999 a răspuns:

Taiei coada!

| KKronstadt a răspuns (pentru Anr_Andrei_1999):

Sa i-o taie cu cratima, sau fara?