| floryn05 a întrebat:

intrebarea asta este pentru cei care se pricep la pescuit! sa incep cu inceputul! sunt un amator in ale pescuitului am inceput sa merg mai des la pescuit zilele trecute am fost de mai multe ori la pescuit pe un canal mai mare aproape de dunare folosesc 2 lansete cu Momitor arc cu 3 carlige si o bambina problema e ca nu prea stiu cand sa salt am avut foarte multe trasaturi la lansete si cand saltam de fiecare data nul agatam tragea in continu iar bambina se misca in sus si jos si de fiecare data imi lua momeala ramanea carligul gola si il ratam cei care va pricepeti cam la cate trasaturi se salta lanseta traga de vreo 3 sau 4 ori si il lasam apoi ridicam si il scapam de fiecare data trebuie sa svagnesti lanseta casal intepi in momentul in care trage sau nu stiu cum se procedeaza la cate miscari de bambina se salta lanseta din apa? du funda!

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

La urmatoarea partida de pescuit poate nu uiti sa pui in carlig si ''funda''

4 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Salut''booby009'',din ceea ce relatezi ca folosesti ca montura, o problema ar fi cu numarul de carlige(3),legal pe apele publice de la noi se permit maxim 2 carlige. Daca locul unde pecuiesti este o locatie privata, atunci acest aspect se stabileste de administrator. Apoi ar mai fi talia pestilor care sunt in canal si a celor pe care vrei sa-i prinzi, in acest sens conteaza marimea carligului precum si a firului cu care este legat acesta, apoi este importanta momeala pe care o prezinti pestilor vizati in carlig.Eu recomand sa folosesti pentru inceput carlige de marime mai mica(eu pescuiesc la aceasta metoda cu marimea 10 sau 12 cu bob de porumb, sau pufi daca este multa vegetatie submersa.Nu este un numar stabilit la cata salturi ala bambinei sa intepi,dar dupa cum descrii ca bambina face mai ulte salturi,probabil sunt pesti de talie mica, incearca sa iei lanseta de pe suport la prima trasatura, sa intinzi putin firul si sa-l atingi cu degetul si sa incerci sa intepi in momentul cand simti trasatura la degetul aflat pe fir. Daca vrei alte lamuriri, i-ti stau la dispozitie cu mare placere, eu am acest ''microb'' al pescuitului de vreo 30 de ani.Sti cum se spune? c_cat pe bat si fir intins!

| floryn05 explică (pentru LIN2010):

Este un canal public dar am permis! si nu am avut probleme de genul! sa trec la subiect! trasaturile le-am avut la rame pentru ca folosesc mai mult rame am incercat si boabe de porumb dar nimic dupa cum am mai aflat in acel loc in care pescuiesc se afla mai mult biban, stuca, si crap, de diferite marimi! dar nu am avut niciodata norocul sa prind unul ori cum trasaturi au fost dar fara noroc o sa incerc cea ce mi-a zis! eu procedam cam in feleu asta cand aveam trasaturi la lanseta adica - stateam sa traga de 2 sau 3 ori apoi saltam dar nu zvagneam tare toar o saltam in sus si apoi strangeam firul si imi luase momeala si ca defiecare data il ratam cam ce omeala e mai indicata pentru biban /sau crap am incercat si cu lingurita dar nu am avut noroc!

| LIN2010 a răspuns (pentru floryn05):

Daca este mai mult biban in acel canal, atunci asta este explicatia pentru rateurile tale. Acest peste cand este de talie mica traieste in carduri si se hranesc foarte intens, sunt vorace, ca sa-l prinzi i-ti recomand sa incerci la pluta si cu un singur carlig cu rama.Mai poti incera cu twistwre mici 3-4 cm si cu jiguri de 2-3 gr daca apa nu depaseste 2-2.5m cu lanseta cu care ai incercat la lingurita.Pentru crap sau caras recomand tot boabe de poromb dulce (dinacela din comert pantru salate, la conserva)si eterna mamaliga (poti sa crezi ca e banala dar de foarte multe ori face diferenta intre pesti, asa nu vor trage bibanii la lanseta cu momitor). Daca chiar este stiuca, poti incerca si o montura pentru ''regina rapitoare'' cu pestisor viu chiar si biban.La montura folosita de tine probabil ca ar trebui sa intinzi bine firul, sa stai cu lanseta in mana si cu firul intre degetul mare si degetul aratator sa simti la degete trasaturile si sa zvacnesti pentru a intepa.Fir intins... si daca mai vrei lamuriri mai conversam, din cand an cand.

| pitbullbulterier a răspuns:

Sall, sa-ti spun ceva daca esti pe un canal la dunare nu mai folosi bambina.
Ia un bat ( 1-1, 5m) si infingel in pamant si pune lanseta pe el cu varful in sus si daca e sa-ti traga o sa tio indoaie si in timpul ala zvagnesti tare dintr-o data.