| MaduMadutsa a întrebat:

Recent mi-am achezitionat un porcusor de Guineea, e femela si va cer cateva sfaturi in privinta ei:
1. E fricoasa si cand incerc sa pun mana pe ea sau sa o iau in brate o ia tremuratul si chitaie, fuge de mine ca de naiba.
2.Ea a cam crescut si eu as vrea ceva mai mic, pufos si dragalas si m-am gandit sa o duc sa "faca pui", dar imi e frica fiindca nu am mai avut porcusor de guineea pana acum, il am de cateva zile si nu stiu ce sa fac ca imi e teama, nu a mai "nascut" pana acum si nu am mai avut deaface cu asa ceva, nu stiu cand e in calduri sau chestii din astea...
Va rog sa imi dati niste sfaturi in legatura cu aceste probleme, mai ales prima, cum sa o fac sa nu mai fie asa de fricoasa.
Dau Fundiiitaaa maree mareee mareee!

Răspuns Câştigător
| BarnaCamelia2001 a răspuns:

Pai, eu te-as sfatui sa vorbesti cat mai mult cu ea, iar daca spui ca se teme de tine, ai putea sa o lasi in cusca si sa incerci, atunci cand nu are manacare sa ii dai de la tine din mana, incearca sa ii dai patrunjel, porcusorii il adora, asa, cu timpul se va invata cu tine. Las-o in cusca si cheam-o la tine cand vei pleca, ea va avea tendinta sa vina, atunci tu te vei putea apropia putin si o vei putea mangaia putin pe cap. Putin cate putin, zi dupa zi, se va invata cu tine.

In cazul puilor, daca ea a facut un an, nu mai poate face pufosei. Si in orice caz, sunt sanse (cam mici dar) poate sa moara ori ea, ori puisorii, si nu cred ca vrei sa risti, asa-i?
Daca vrei sa aiba companie, mai ia inca o femela! Stii ca masculii sunt disperati dupa femele si trebuie sa ii tii in alta cusca, asa, femela poate sta langa ea. Success!@

8 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Pai ia un mascul si problemele se vor rezolva, in general femela simte daca esti fricoasa, daca va face pui si daca are si partener atunci o sa se mai calmeze!

Daca nu ai fost primul proprietar atunci e vorba de cum a fost crescuta si e mai greu sa o imblanzesti!

| KodrutZ a răspuns:

Vorbeste-i, ai grija sa nu fie tambalau in camera si fii sigura. Daca te vede ca tu esti speriata mai a naibii se sperie si ea. Porcusorii pot fi extrem de docili daca stii sa te porti cu ei. Acuma depinde si de la exemplar la exemplar. Am avut hamsteri care mergeau pe mine sau dormeau in palma bine mersi, dar si care nici nu stateau sa ii mingii.

| MaduMadutsa explică (pentru aditimus):

Da, dar daca il duc la o prietena care are un mascul, are ceva? Sau mai probabil sa il aduca ea la mine, ca eu nu cred ca pot sa o scot pe a mea. Dar imi e frica cu nasterea, cu puii. Imi poti explica mai multe despre nastere? Bineinteles daca vrei, si daca ai experienta.

| darrio2007 a răspuns:

Pana se obisnuieste cu tine asa va fi.Mai fricoasa.

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

E fricoasa si timida pana se obisnuieste cu tine si cu mediul.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Porcusorii de guineea traiesc in grupuri, nu traiasc singuri.
1) las-o sa se obisnuiasca cu casa si cu tine. Joaca-te cu ea, vorbeste cu ea etc...o sa se obisnuiasca.
2) degeaba o dai sa faca pui, deoarece si ei o aa creasca. Plus ca, porcusorii se chinuie la nastere, deci nu are rost!

| MaduMadutsa explică (pentru DenissaRoxana):

Da, dar ea va inbatrrani si voi pastra un pui de-al ei si restul ii voi vinde, ca nu vreau sa fac ferma laughing. in fine, dar daca poti sa imi zici mai multe despre nastere. happy

| LittleKoalaBear a răspuns (pentru MaduMadutsa):

In timp, se va obinui cu tine si nu-i va mai fi frica happy, iar aici cateva informatii, poate te vor ajuta:Femelele pot fi gestante imediat dupa implinirea varstei fragede de 4-5 saptamani, ceea ce este nerecomandat. Din aceasta cauza la varsta de 3, 5-4 saptamani se vor separa de masculi, o sarcina atat de timpurie fiind periculoasa si primejdioasa.
Pentru reproducere este recomandat varsta de 5-6 luni, pana la varsta de 8-10 luni. Daca pana la varsta de un an femela nu a nascut (!), nu se mai recomanda pentru reproducere, dupa aceasta varsta marea majoritate va muri in timpul nasterii. Bazinul nu se dilata corespunzator si femela nu va mai fi in stare sa nasca fara cezariana. Ea poate avea complicatii si poate muri, deoarece la nivelul celor doua oase pubiene se formeaza o imbinare de cartilaj fibros.
Nu risca viata femelei! Daca nu a avut nicio nastere pana la implinirea varstei de 1 an, va fi in siguranta numai in cazul in care nu va avea un mascul langa ea. Cezariana sau neutralizarea este extrem de primejdioasa.