| ιαѕмιηααα a întrebat:

Am o pecineza de aproape 3 ani (catea) si cand ies la plimbare trage rau, nu ma asculta, si face urat cand vede alti catei.( fuge la ei, nu ma asculta, e rea ) Ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Akita41 a răspuns:

Deci : nu e adevarat ca nu mai pot invata de la 3 ani in colo. Doar ca esre mai greu, dar cu rabdare poti face orice.
In primul rand cand iesiti pe usa tu trebuie sa fii primul. Daca iese ea va crede ca poate conduce si nu te va asculta o clipa.
Afara tine lesa din scurt (dar nu incordat pentru ca va trage) si la fel nu o lasa in fata ta.
Daca faci ce am spus mai sus iti va fi mai usor si sa o faci sa nu latre si sa nu atace alti caini. Dar: nu o lasa sa ajunga la starea de agitatie maxima cand latra si musca, cand o vezi cu coada si urechile ridicate, foarte atenta la un caine atingio repede intr-o parte ca sa ii distragi atentia de la "tinta".
Si apropo, nu vorbi prea mult. Un simplu "Nu" ferm va ajuta mai mult decat multe cuvinte.
Si nu trage de lesa inapoi, asta se face la cainii de lupta pentru ai face mai agresivi. Trage brusc (dar nu tare ca sa nu o sugrumi) intr-o parte, la fel ca sa ii distragi atentia.
Si daca ai timp, dimineata la ora 8 in timpul saptamanii pe national geografic se da cesar si cainii care te va ajuta enorm.
Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| ningeago a răspuns:

Ai lesa la ea? Daca nu te asculta te-as sfatuii sa ai tragi vreo doua(dar nu foarte tare ca dupa aia prinde ura pe tine, doar asa sa se linisteasca) si cearto daca doar asa se poate, eu asa faceam.La un moment dat o sa stie ce e bine si ce e rau.

| ιαѕмιηααα explică (pentru ningeago):

Da luam lesa. ca fara lesa. mergeaa la caini, am certat-o de 2 ori, dar nu tare. doar ''Jessie, asculta-ma si 2 la fund laughing ''

| DenissaRoxana a răspuns:

La 3 ani este deja mare, nu o mai poti invata cum sa mearga bine in lesa. Si eu am 2 prchineze (una are 6ani si cealalta 2 ani) dar ele merg si fara lesa..si nu alearga dupa alti caini.
Incearca totusi sa ii arati ca tu esti segul 'haitei' si tine-o bine in lesa, totusi nu e pitbull sa traga asa rau. Este exclusa bataia, deoarece nu rezolvi nimic...incearca sa o recompensezi csnd face ceva bine.

| BeatriceL90L a răspuns:

Si eu am o pechineza, are 5 ani. Ea este foarte foarte cuminte si parca intelege tot ce-i spun. Iesim afara fara lesa, doar in jurul blocului, in rest cu lesa! La fel, vreau sa-ti spun ca nu pot sa merg cu ea foarte frumos in lesa, trage parca ar fi inhamata la sanie! Asta nu este o problema! Daca fuge la alti caini, o face fie ca-i curioasa si jucausa, fie agresiva. Tu stii cel mai bine! Daca fuge, nu e bine sa o lasi libera fara lesa.