| Andrei079 a întrebat:

Am si eu o întrebare. De curând (acum 3 săptămâni) am inceput să-mi fac un kart, până în prezent șasiul este aproape finalizat: are scaun, volan cu tot cu direcție, roti de roaba pe fata, roți de motocultor pe spate, pedale etc. Acum am rămas in până de idei pentru motor. M-am gândit la un motor de motocultor cu ambreiaj centrifugal de pe Amazon dar nu știu cât de mult "o să tragă". Ce îmi puteți recomanda până în 500-600 lei. Știu că unii dintre voi chiar va pricepeți. https://photos.app.goo.gl/......4Gn2s4kv7, https://photos.app.goo.gl/p8WW2U6mRcsh6MAA6.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un kart functioneaza bine si cu un motor de 40-49cmc.
Cred ca ar face fata bine si un motor de drujba sau de coasa cu motor.

Problema mai mare va fi sa rezolvi amortizarea (arcurile) rotilor.

| Andrei079 explică (pentru Bula):

O sa îi pun amortizoare pe spate dupa ce o rezolv cu motorul.

| baru a răspuns:

Kartul nu are amortizoare. Merge motor de salupa. Poate mai gasesti motor de mobra.