| anonim_4396 a întrebat:

Am un caine de 8 ani.Il am de la varsta de 5 ani si pe 14 iulie plec la tatal meu acasa unde se afla si cainele de 8 ani (parintii mei sunt divortati. Apropo rasa cainelui e lagotto) problema e ca eu vreau sa merg la tatal meu cu noul meu catel. Un pug in varsta de 6 luni care nu a intrat intr-un conflict vreodata. Cainele de 8 ani a inceput sa fie agresiv cu animalele de cand tatal meu s-a mutat la curte. Stiti voi chestii cu teritoriul. Nu vreau sa il muste pe pugul meu ca a mai avut antecedente lagottoul cu alti caini.De exemplu tata a luat un caine femela.(apropo ambii câini sunt masculi) si cainele femela care avea varsta de 5 luni a fost muscata de lagotto. Nu stiu ce sa fac. Credeti ca se vor intelege cei doi masculi intre ei?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Stapanul" (de care asculta) cainele de 8 ani trebuie sa faca "prezentarea" noului tau caine, impreuna cu tine.
Astfel el va invata ca, cainele nou este cu TINE, iar ambii trebuie sa te asculte si sa nu se dusmaneasca intre ei.
Evident, eficienta va fi de gradul de dresaj pe care l-a avut fiecare caine. happy

| Problematicul9106 a răspuns (pentru Bula):

Problema e ca cainele de 8 ani nu prea aculta de mine. foarte rar. doar de tatal meu si mama vitrega. si pe mine ma mai musca

| Bula a răspuns (pentru Problematicul9106):

Te musca din joaca sau din amintire de "dusman" (daca l-ai deranjat cand a fost mic)?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie să fie prezentați unul altuai fiind ținuți în lesă, să nu se muște, până se obișnuiesc unul cu altul. Fiecare din ei are nevoie de companie așa că sunt șanse mari să devină prieteni.

| Felys a răspuns:

Nu se vor obisnui, eu am doua cateluse care au crescut impreuna de mici si tot se mai bat.Tot ce poti face este sa nu ii lasi sub nici o forma impreuna, sau mai bine nu il lua pe al tau ca risti sa il raneasca rau de tot

| NGheorghe a răspuns:

E bine ca ei sa se întâlnească pe un "teritoriu" străin (un parc), apoi sa ii iei la o plimbare mai lungă (sau/si alte activități) până sunt terminați de oboseală, apoi le dai de mancare (înainte să ajungă acasă). Acasă eventual le mai dai apă si atât.
Bineânțeles că nu este indeajuns, si cel mai rău lucru este dacă te sperii... de exemplu, a doua zi poate se vor juca, sau ăl bătrân îl va corecta sau ii va impune limite, iar dacă tu vei avea impresia ca se bat si te sperii atunci asta va declanșa o bătaie.