Întrebare recomandată | IAmAnonim a întrebat:

As vrea sa imi iau vara asta un pui de pitbull.Eu stau la tara.As vrea sa stiu daca este o rasa periculoasa( pentru ca tot aud ca sunt periculosi ca ataca stapanul), daca trebuie dresat, daca costa mult intretinerea?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Un pitbull va fi exact cum il dresezi tu sa fie. Rasa a fost creata pentru luptele de caini,deci sunt agresivi la caini,dar daca sunt corectati de mici nu vor avea nici o problema. Pitbull-ul ii place sa stea in preajma stapanului,sa primeasca atentie,ii plac oamenii,dar sunt suspiciosi cu strainii. Sunt persoane care le accepta,chiar daca le vad din an in parte,dar sunt si persoane care dintr-un motiv,cine stie, nu-l va accepta. Cum am spus,totul depinde de educatia care o primeste, poate fi cainele ideal sau un caine agresiv, care il vei scoate pe strada cu teama.
In curand, imi voi lua amstaff(varianta imbunatatita a pitbull-ului, a mai eliminat din agresivitate) si urmaresc de luni bune forumul www.pitbullclub.ro. Pe forum gasesti articole legate de amstaff si pit in mod special, dar si de bull terrier si staff bull terrier. Tot pe forum vei gasi multi useri ce detin pitbulli care iti vor raspunde la toate intrebarile, iti vor da sfaturi si te vor ajuta in orice problema vei avea daca iti vei achizitiona un pui din aceasta rasa. Pe forum mai gasesti si anunturi cu pitbulli, iar userii te pot ajuta sa gasesti un pui de calitate si nu metis.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde cum a fost crescut poate sa fie bun sau agresiv, un caine ingrijit are parte de mancare de la hipermarket nu oase si paine in apa murdara, cate o baie din cand in cand si o cusca curata.

| moniquah a răspuns:

Depinde de cum il educi. eu am avut rotwailler (daca se scrie asa) big grin si l-am educat asa cum am vrut si a fost foarte bland... asa ca eu cred ca depinde de cum il educi de cand e pui. cat despre intretinere nu cred ca e costisitoare ca are blana scurta, poate doar controalele la medic sa fie mai scumpe, in general sunt...

| BlahBlahBla a răspuns (pentru moniquah):

Depinde cum este.De obicei ei sunt periculosi, Dar depinde de comportamentu tau si a caineluiwinking

| darriya a răspuns:

Da sunt periculosi,are cineva, si mi-a spus ca l-a muscat cat a fost mic catelu, dormea cu el in pat, dar depinde acum, cum il cresti tu

| IAmAnonim explică (pentru RedNose):

Puiul il i-au pe moca de la un prieten de familie... cinele este rasa pura.big grin(pitbull terrier)
O sa intru si pe forum sa ma mai documentez.
Multumesc mult

| RedNose a răspuns (pentru IAmAnonim):

Fara pedigree nici un caine nu e de rasa,doar seamana,fiindca nu ai cu ce sa dovedesti ca e de rasa, dar daca tu csti sa faci diferenta dintre pitbull,amstaff,mixuri si maidanezi si esti sigur ca arata a pitbull inseamna ca e. La noi in Romania si nu numai, rasa pitbull este interzisa, de aceea putin sunt cei care au pitbull cu pedigree, iar canise la fel, sunt putine la noi in tara.

| mrcs a răspuns:

Depinde cum il cresti, unii pot fi rai, la altii nu conteaza cum il dresezi tu!