| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un papagal. As dori unul jucaus, energic, mai putin galagios si nu prea matinal, usor de ingrijit si prietenos. Ce rase mi-ati recomanda?
Dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| ßíïì a răspuns:

Hei.
In general papagalii sunt jucausi si energici, dar, sunt cateva rase care imi plac si mi se par cele mai ok:

-Cackatoo: O caracteristica specifica a acestuia este motul galben sau roz (in functie de specie) si penajul alb spre rozaliu sau galbui.
Poate trai aproximativ 40-60 de ani. Are nevoie in permanenta de atentie din partea stapanului, dar este la randului extrem de afectuos. Urasc cand o persoana straina ii face curte stapanului lui, crezand ca vrea sa-i ia locul.

-Amazonian: Are cam 40 cm si poate trai aproximativ 60 de ani. Comunica foarte bine cu stapanul. Se imblanzeste rapid si se ataseaza de membrii familiei si gelosi daca acestia acorda atentie unui strain sau unui alt animal.

-Ara: Au aproximativ 80 cm.Traiesc cam 80 ani si sunt usor de imblanzit. Au nevoie de iubire in permanenta si adora sa se joace cu stapanii lor.

Aceste 3 rase imi plac cel mai mult. Acum, tu alege-o pe cea care ti se pare mai potrivita.
De un lucru poti fi sigur/a: toti trei iti vor fi prieteni de nadejde.
Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| sth3f a răspuns:

Eu am avut perusi...Le dadeam drumul prin casa, stateau pe umerii mei, cap, deget, palme. s-au imperecheat... Mai de mult mi-a scapat unul iar a doua zi a venit acasa si l-am prins cu prosopul..Depinde ce iti doresti. Mai sunt si acei papagali mari "vorbitori" care sunt cam scumpi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sth3f):

Nu vreau unul vorbitor. Perusul pare potrivit, dar mai astept raspunsuri.

| 4Nr31 a răspuns:

Perusii ar fi potriviti pentru tine! sunt cei mai usor de intretinut si nu prea fac galagie! daca vrei sa ii inveti sa vorbeasca ii poti invata dar mai greu decat alte specii! uite ce ai mai putea lua in afara de perusi care sa fie si la un pret mai bun: nimfe- in jur de 100 lei, micul alexander incepand de la vreo 300 de lei, agapornis intre 50 si 100 de lei, aratinga- sunt mai multe feluri de aratinga dar vreo 400-500 de lei, rosella- vreo 100-150 lei...PS perusi incep undeva la 30 lei! fundy?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 4Nr31):

Nu cred ca mai vreau perusi. Ma orientez spre nimfa

| Schemmer a răspuns:

Perusii si canarii sunt fain