| Andri123 a întrebat:

Salut! Vin cu o întrebare foarte tristă. Am observat ca de 3 săptămâni câinele meu a devenit foarte agresiv atât cu mine cat și cu membrii familiei. Este ținut în boxă și beneficieaza de libertate de 2x pe săptămână. În ultimele 2 săptămâni nu am mai avut curajul să îi dau drumul deoarece este foarte agresiv și când mă apropii de el sare să mă muște. Din păcate familia mea a luat frica de el și eu la fel. Ce aș putea face în situația asta?

8 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Cauta un dresor sa ii analizeze comportamentul daca nu observi ceva medical ( sa faca spume, sa se uite pierdut). Probabil o sa apara multi cu "experienta" lor ca turbeaza, ca are rabie, scarlatina, paduchi, purici etc.
Ceva il deranjeaza.

| ioana748 a răspuns:

Poate un veterinar te- ar ajuta mai bine.
Exista calmante si pentru caini, dar trebuie sa ti le recomande un veterinar.
Sa nu il lasi fara mancare si apa.
Multa sanatate ❤️

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

S-ar putea sa se fi inbolnavit de o boala psihica care l-a facut sa uite cine sunteti voi. Du-l urgent la veterinar.

| anonimg a răspuns:

Câinii periculoși trebuiesc eutanasiați, chiar dacă ei au fost dresați de mici. Nu există altă soluție.
Așa se întâmplă cu toți câinii de rase periculoase. Ei dezvoltă o personalitate mai mare decât a oamenilor și nu mai ascultă. Eutanasierea este soarta tuturor acestora.

| Andri123 explică (pentru anonimg):

Păi nu este de rasă periculoasă. Este un simplu maidanez adoptat de mine acum 3 ani care are o talie mare de 10kg sad

| untu a răspuns:

Ce rasa de caine aveti? ROTWELIER sau MASTIFF sau ce?

| untu a răspuns:

Ce rasa de caine aveti? ROTWELIER sau MASTIFF?

| Andri123 explică (pentru untu):

Maidanez, o fel de corcitură cu un ciobănesc