| DaciaRomania a întrebat:

Se mai fac spectacole de circ cu animale, sau deloc?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar trebui, parca era o lege care le interzicea

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Https://www.mediafax.ro/......e-16392777
Apoi https://www.dcnews.ro/......20195.html

E interesant ca ONG-urile au dispărut după ce legea care a interzis animalele la circ a intrat în vigoare: "pur și simplu nu mai există". "Nu s-au mai ocupat de animale, pentru că animale avem în România peste tot" afirmă ea. "N-au avut treabă decât cu circul, au avut un ordin... dar Germania, Franța, Ungaria au în continuare animale. Sunt enorm de multe țări din UE care au în continuare animale, doar țările nordice nu mai au" a mai spus Brândușa Novac.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

In 2018 (dupa ce s-a dat "legea") am fost la un spectacol de circ (erau cehi) care avea lei.
Au facut poze la copii cu un pui de leu in brate.
Afara, in custi separate, nu vrei sa stii cat de agitat era masculul iar de femele, nu mai zic.

| DaciaRomania explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Ciudat? De ce oare?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru DaciaRomania):

Bani, evident.
Daca fundatia poate reloca animale de la circ, e clar ca a fost vorba de bani.