| anonim_4396 a întrebat:

Unii adora pisicile, altii zambesc imediat ce vad un caine.
Exista ceva in noi care sa incline balanta simpatiei spre pisicute sau spre caini?
Daca da, oare ce spune aceasta preferinta despre personalitatea noastra?

Răspuns Câştigător
| IonutViciosul a răspuns:

În general câinii plac persoanelor nesigure sau persoanelor neapreciate în calitate de prieteni. Dar asta nu înseamnă ca acestor persoane nu le pot place și pisicile sau că persoanele cărora le plac pisicile ar fi opusul primelor. Sper că înțelegi.
Pisicile, am observat, sunt mult mai apreciate de persoanele care sunt ocupate sau sunt foarte lejere, având în vedere ca o pisică doarme 3 sferturi din viață, nu are program de mâncat, se spală singură și nu trebuie scoasă afară pentru nevoile sale.
Statisticile arată următoarele: bărbații preferă mai mult pisicile (de 3 ori mai mult), femeile preferă mai mult câinii (scoruri apropiate). De asemenea, femeile sunt mult mai susceptibile la a le prefera pe amandoua sau pe niciuna dintre cele două specii.
Pentru a vedea ce caracteristici definesc cele 2 grupuri (dog person și cat person), Jennifer Levinson a făcut un studiu intitulat "Companion Animals and Personality: A Study of Preference". Îți las link-ul la final, ar fi foarte mult de spus. Rezultatele studiului le găsești la capitolul V, pagina 27, nu trebuie să citești toată procedura.
https://www.google.com/......https?/url

5 răspunsuri:
| Emiliagabriela1801 a răspuns:

Bună! Într-adevăr, contează și ce fel de persoana ești. Este normal sa nu îți placa pisicile dacă ești un om activ și dacă ai vrea sa ai cu cine sa alergi. De asemenea, nu vei fii un mare fan al câinilor dacă nu ești un om care sa aibă mult timp de joaca și de plimbare. Sper ca ti-am fost de folos!

| Catrice a răspuns:

I-ai omis pe aia de le plac păsările sau reptilele.

| melissaazevedo a răspuns:

Am crescut două pisici acum câțiva ani. Între timp mi-am dat seama că sunt niște creaturi foarte arogante și supărătoare. Acum, nici nu-mi place să văd o pisică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru melissaazevedo):

Chiar sunt.
De aia iubesc doar cainii happy

| troleibuz a răspuns:

Pisicile sunt independente, de asta supara multi iubitori de caini care sunt obisnuiti ca animalul sa fie supus si sa ii venereze fara motiv. Persoanele care preferă pisicile mi s-au parut mereu sincere.