| Silvia93 a întrebat:

Voi cat cheltuiti cu pisica voastra pe luna? Psihologul mi-a recomandat un copil sau un animal de casa ca sa pot trece mai usor peste ce sufar momentan.
Copil nu imi permit ca sunt tanara..insa as vrea sa adopt o pisicuta / motanel dar nu am foarte multi bani pentru a o intretine cu whiskas zilnic si tot felul de vaccinuri / medic.

12 răspunsuri:
| niculita4tpu a răspuns:

Decat sa iti cumperi un animal mai bine aloci resursele si timpul sa ajuti lumea, fa voluntariat; uite un exemplu: http://www.ejobs.ro/......629297/sqi

| KodrutZ a răspuns (pentru niculita4tpu):

Complet de acord. Sau un copil. O sa vezi ca ti-l permiti. Asta cu nu imi permit e scuza, in timp ce asistatii sociali ii toarna la foc automat. Ca si posesor de copil iti zic ca altfel de motiveaza copilul sa iti misti fizicul sa faci ceva in viata decit statul degeaba/cu o pisica...

| Silvia93 explică (pentru niculita4tpu):

Urmez un tratament pentru o fobie sociala si nu am cum sa ies afara prea des, altfel faceam activitati normale insa nu am cum. Psihologul mi-a recomandat una din cele doua.

| Silvia93 explică (pentru KodrutZ):

Copilul are mai multe nevoi decat un animal, plus am nevoie de cineva matur cu care sa il concep insa eu nu am asa ceva inca.
Am 21 de ani inca nu sunt pregatita pentru un copil, la experienta ta presupun ca ai peste 25 daca nu chiar peste 30. Ce treaba am eu cu asistentii sociali?
plus la fizic stau bine happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Silvia93):

Mdah, am peste 30. Nu ai treaba cu asistatii sociali, insa o sa ai cind copilul tau o sa aiba 4 colegi "normali" si restul cu parinti distrusi si un comportament pe masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer e foarte costisitor..am si eu o pisica si un sac de 2 kg ajunge si 60 de leu(nu o saturi prea usor) nu mai zicem de nisip,tavita,castroane, vaccinuri, prafuri anti purici(nu neaparat), jucarii(optional), un patut cos ceva.

| zăGhost a răspuns:

Poţi alege un iepure, un porcuşor sau hamster, dacă crezi că e prea greu sau scump cu pisică.

| EizaG a răspuns:

Ai putea lua o pisica de pe strada, care e flaminda si singura, asa i-ai oferi in adapost. Poti sa ii dai ciorba, sau orice alte mancaruri gatesti, dar sa ii dai si whiskas fiindca are nevoie de vitamine.

| Silvia93 explică (pentru EizaG):

Adopt de pe adoptiipisici. ro si ele sunt luate dupa strada insa imi e cam frica sa nu manance deja mancare solida..si ce mancaruri gatesc sa nu manance.

| Silvia93 explică (pentru anonim_4396):

Eh..aici vorbim deja de pisica ultra rasfatata. Eu am gasit sa adopt o pisicuta de 2 luni deja vaccinata si parazitata.
La bloc nu poate avea purici ca nu traiesc in jungla, si daca ar avea ii pot lua de la farmacie ceva sampon si se duce (am mai avut pisica).
Nisipul este intre 7 si 10 lei deci nu e mare lucru.
Tavita nu trebuie, un lighean unde sa faca ii ajunge..castroane ii poti pune in castronele cumparate din shop-uri chinezesti gen la 2-3 lei unu si nu are nevoie decat de 3.
Jucariile le pot face si eu iar la magazin 1-2 jucarii nu sunt asa scumpe.
Eu ma refeream lunar.dar am gasit, mersi.

| Silvia93 explică (pentru KodrutZ):

Nu inteleg ce legatura are cu ce vorbeam eu, multumesc salut!

| EizaG a răspuns (pentru Silvia93):

Pai recomandat ar fi sa ii dai ciorba/supa 1-2 pe saptamana. Pisicutelor mele le place foarte mult orezul sau piure de cartofi. Dar sa nu ii dai doar mancare gatita, ca o sa aiba tartru, asa daca ii dai mancare de la whiskas sau royal canis le curata dintii. O sa iti faca program, ma mine ma trezeste ''fomila'' laughing, i-am pus porecla asta pentru ca e mereu flamanda char daca a mancat acum 5 minute laughing, pe ea o cheama Aivi, si pe cealalta July, pe July am luat-o de pe strada impreuna cu fratele ei, dar el saracu era deshidratat si nu putea sa mearga, am mers 2 saptamani cu el la medic sa ii faca tratament, dar i-a marit doza, a facut soc si a murit, chiar si acum dupa aproape o luna plang dupa el (chiar si cand am scris asta) sad. Pe Aivi mi-a adus-o tata ca sa imi aline durerea. Sa ai grija de viitoarea ta pisica, sa o cresti frumos si sa te bucuri de ea. Succes!