| Celdrept a întrebat:

Am găsit o insecta pe saltea azi am făcut niște poze și nu pot sa le postez prin imgur aici,era legat de ploșnițe! Când dau post pe imgur nu se întâmplă nimic,cum fac sa trimit pozele aici? Și dacă în caz e ploșnița cum doamne iartă mă a ajuns in pat la mine daca eu ieri m-am dezbrăcat in wc și apoi am aruncat toate hainele la gunoi fara să intru în camera mea cu hainele alea? Cum naiba a ajuns? Și dacă e una mă gândesc că se va face invazie? Nici nu îmi permit financiar deocamdată să cumpăr otrave și să chem firme de deratizare ce naiba ma fac? sad
Am anxietate și acum nu mai pot sa dorm de teama și mi sa agravat anxietatea rău că am citit că se scăpa foarte greu de ele! Plus că o să mă tot muște că e greu sa scap de ele la mine in apartament că am gauri in parchet,e un parchet vechi,am multe crăpături în pereți,până și o teracota chiar langa pat. Ce naiba sa mă fac? Am văzut niște semne galbene pe canapea,am și un video cum am filmat insecta cum fac sa le postez? Că nu știu ce are imgur-ul asta, eu am mai postat prin imgur unele poze nu știu ce are!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu se vede asa bine, insa eu cred ca sunt gandaci de covor? In engleza le zice carpet beetles.
https://a-z-animals.com/blog/carpet-beetle-larvae-what-do-they-look-like/ Uite aici cum arata in prima imagine, o combinatie intre viermisori si omizi.

Nu sunt chiar asa daunatori ca alte insecte, nu te musca, insa unele persoane dezvolta alergii si atunci e cam nasol pentru acestea. Apar primavara (adultii pot zbura pe fereastra inauntru sau pot fi adusi impreuna cu florile) si depun oua pe saltele, in covoare etc.Trebuie aspirat zilnic si verificat cu telefonul si laterna locul unde se ascund cel mai des. Exista solutii speciale care se pot aplica.Ai grija daca ai obiecte de lana sau haine mai speciale fiindca le vor manca exact cum fac moliile de haine.

14 răspunsuri:
| Celdrept explică:

Am reușit astea sunt pozele

https://imgur.com/a/C5FhWiJ

| Celdrept explică (pentru Celdrept):

Aceasta e și filmarea
https://imgur.com/a/mHBtaUu

| anonim3248 a răspuns (pentru Celdrept):

Aia nu e ploșniță și nu ai adus tu de afară.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Petele de murdărie de pe marginea saltelei sunt de la viermii ăia.

| Celdrept explică (pentru anonim3248):

Am fost la o pensiune de acolo le am luat, am stat câteva zile acolo, de acolo încă m-au mușcat peste tot și mă manca pielea. Nu am avut până acum așa ceva în casa nici să îmi apară pete roșii pe piele cu mâncărimi totul se întâmplă de când am venit de la o pensiune, de ieri! E ploșnița nu are cum sa fie altceva! Nu e nici purice e ploșnița 100% ele lasă urme pe saltele nu alte insecte, tu zici așa sa nu mă bagi sau băgați mai rău în anxietate dar e sigur ploșnița! Ce sa scot afara? Sa îmi arunc toate hainele la gunoi și adidașii? Ieri mi-am aruncat hainele de pe mine și adidașii sa nu le aduc in casa și tot le am adus, de la o pensiune am avut probleme

| Celdrept explică (pentru anonim3248):

Nu am cum sa scot parchetul e vechi parchetul. Unde sa le scot? Cu ce pot sa dau sa scap de ele?

| anonim3248 a răspuns (pentru Celdrept):

Puncte pe marginea saltelei sunt ce se ca.că viermii ăia și sunt de mult timp viermii la tine în pat și în cameră.

| Celdrept explică (pentru anonim3248):

Până să nu vin de la pensiune nu am avut alergie sa mă mănânce pielea și să îmi apară pete roșii cu mici umflături, daca era așa îmi apăreau de mult dar au început problemele de când am venit de la pensiune
Sa dau cu aspiratorul? Nu rămân larve, oua pe forumul de la aspirator daca dau cu el pe saltea? Sau pot da liniștit?

| anonim3248 a răspuns (pentru Celdrept):

Dă cu aspirator dar ridică mobila și dă peste tot ca să tragi și te uiți în sacul de la aspirator ce s-a curățat.

| Celdrept explică (pentru dullcat):

Pai a lăsat și semne galbene pe saltea cum sa nu fie ploșnița sa fie altceva?
Și alea musca ca ploșnițele? Am făcut mai multe poze cu aceeași insecta și am postat și un clip video cu insecta, mi greu sa cred că nu e ploșnița voi cred că nu vreți să mă speriați laughing

| dullcat a răspuns:

,,Hrănire
Una dintre caracteristicile sale cele mai deosebite este capacitatea sa de a digera cheratina, o proteină care se găsește în păr și piele. Larvele gândacului de covor se pot hrăni cu resturi organice, cum ar fi mătreața sau pielea moartă, animalele moarte, plantele uscate sau îmbrăcămintea. De asemenea, pot mânca cereale, condimente, hrană pentru animale de companie și cărți. De obicei nu se hrănesc cu materiale artificiale.
[...]

Cum să scapi de gândacii de covor
Spre deosebire de molii, gândacii de covor sunt mai puțin evidenti. Acestea pot provoca daune mari articolelor de îmbrăcăminte din lână și altor țesături. Mai ales dacă populația lor crește rapid, ei pot deveni un dăunător. Pentru a evita să ai gândaci de covor în casa ta sau pentru a-i elimina, este necesar să iei următoarele măsuri:

Inspectați periodic și curățați temeinic zonele sau obiectele în care pot trăi gândacii de covor.
Mențineți curățenia locurilor de depozitare a alimentelor, cum ar fi cămarele și dulapurile.
Păstrați alimentele, în special cerealele, în recipiente etanșe din plastic sau sticlă.
Spălați în mod regulat hainele și păturile de lână. Hainele delicate pot fi duse la o curățătorie chimică.
Păstrați hainele nefolosite în pungi sau cutii etanșe.
Aspirați regulat tapițeria și covoarele.

La fel, există tratamente chimice pentru a elimina gândacii de covor:
Pesticide: precum permetrin și ciflutrin.
Momeli: cum ar fi capcanele cu feromoni pentru a atrage gândacii adulți.
Alte substanțe chimice: desicanți, cum ar fi aerogel și diatomit.'' - https://www.yubrain.com/......eliminati/

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Mai, plosnita de pat arata diferit, nu ca niste viermisori.Iar mancarimile sunt pentru ca probabil ai tu alergie. Spre deosebire de purici, care rezista cand te asezi pe ei si te mananca peste tot, gandacii de covor mor instant daca ii presezi putin cu degetul.Deci nu cred ar fi avut cum sa se tarasca pe tine sa te muste, au destula mancare in saltea (toate saltelele sunt pline de particule de praf si piele moarta, caci o persoana elimina intr-o luna, in medie, un kg de piele moarta si unde crezi ca se duce daca nu in saltele, haine, covoare, pe mobila etc?)
https://pest-fight.ro/plosnite-de-pat-cimex-lectularius/

| Celdrept explică (pentru anonim3248):

Cert este că de când am venit de la pensiune am mâncărimea și petele pe corp, până să nu ajung acolo nu aveam nimic, și eu cred că e ploșnița ce am filmat eu că ele lasă urme grupate sau in linie și cu urme roșii și ușor umflate la atingere